Reklama

Nie żyje Stanisław Andrzejak, sołtys Unisławia

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje Stanisław Andrzejak, sołtys Unisławia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stanisław Andrzejak funkcję sołtysa Unisławia pełnił nieprzerwanie od 1989 roku.

Nie żyje Stanisław Andrzejak, sołtys Unisławia. Przez 30 nieprzerwanie pełnił funkcję głównego gospodarza we wsi. W czwartek, 11 lipca Stanisław Andrzejak został helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany do szpitala w Ostrowie Wlkp. Podejrzewano u niego udar. Niestety, mimo wysiłków lekarzy nie udało się go uratować. Zmarł dziś w szpitalu. 

Kilka lat temu, z okazji 25-lecia bycia sołtysem - Stanisław Andrzejak na łamach "Gazety Krotoszyńskiej" wspominał początki pełnienia tej funkcji. 

- Były niesamowite. Wówczas kraj przechodził wiele przemian. Natomiast myśmy dokonali czynu historycznego w gminie Krotoszyn. Unieważniliśmy wybory sołeckie i doprowadziliśmy do rozłączenia wiosek - Unisławia i Wronowa, które wcześniej były razem. A wszystko przez to, że w Unisławiu nastąpiła zmiana pokoleniowa rolników i młodzi ludzie chcieli wybrać sobie młodego sołtysa, ze swojego otoczenia. Poszliśmy na wybory do Wronowa. Było dwóch kandydatów, stary sołtys Michalak i z naszej strony pani Wyduba. Każdy z nich w pierwszej turze otrzymał taką samą liczbę głosów. W międzyczasie przyszedł podchmielony gość z Wronowa, więc zarządzili drugą turę i przegraliśmy. Przyszliśmy do domu i zrobiliśmy zebranie między sobą. Postanowiliśmy, że będziemy się odwoływać, by unieważnić wybory i się udało. Napisaliśmy do przewodniczącego rady państwa opisując całą sytuację i gmina dostała nakaz że musi rozłączyć wsie i przeprowadzić od nowa wybory. Później było zebranie sołeckie, które odbyło się w moim domu, gdzie namawiali mnie bym został sołtysem, skoro tak namieszałem, bo na wszystkich dokumentach widniał mój podpis. Postawili warunek, że jak nie zostanę sołtysem, to nie będzie w Unisławiu sołtysa w ogóle. I tak jestem nim od 25 lat - wspominał Stanisław Andrzejak. 

I choć wówczas podkreślał, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach, to - namówiony przez mieszkańców Unisławia - w tym roku ponownie wystartował. I wygrał.

Stanisław Andrzejak obchodził w tym roku 30-lecie sołtysowania. Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 17 lipca o godzinie 11.00 w Wielowsi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE