Reklama

Mieszkańcy Krotoszyna badają się na obecność koronawirusa [ZDJĘCIA I FILM]

Opublikowano: pon, 4 maj 2020 13:39
Autor:

Mieszkańcy Krotoszyna badają się na obecność koronawirusa [ZDJĘCIA I FILM] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na krotoszyńskim targowisku ruszył dziś samochodowy punkt poboru próbek COVID-19 DRIVE-THRU.

Punkt będzie działał do 6 maja do godziny 18.00. W tym czasie mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego, którzy zarejestrowali się telefonicznie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej, będą mieć pobrane wymazy i wykonane badania na obecność koronawirusa.

Samochodowy punkt poboru pobrań obsługiwany przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest pierwszym tego typu w Polsce.

To pierwszy tego typu punkt – przy udziale wojska – w Polsce i w najbliższym czasie tego typu punkty będą organizowane w innych brygadach i innych województwach – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Krotoszynie jest najwięcej zakażeń

Decyzję o uruchomieniu mobilnego punktu wymazowego w Krotoszynie podjął wojewoda wielkopolski.

Krotoszyn ma największą liczbę zarażeń w kontekście ilości mieszkańców danego powiatu. Od razu jak spotkaliśmy się w sztabie wojewódzkim rozmawialiśmy o tym, gdzie taki punkt ma powstać. Wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że rozpoczniemy i zainaugurujemy to właśnie tutaj, w Krotoszynie – podkreśla Łukasz Mikołajczyk, wojewoda Wielkopolski.

I dodaje, że punkt powstał we współpracy z władzami samorządowymi.

Pan burmistrz przyjął to z dużym entuzjazmem, że właśnie tutaj rozpoczniemy te badania DRIVE-THRU, gdzie mieszkańcy z podejrzeniem lub z objawami mogli się zgłosić przez inspekcję sanitarną i dziś podjeżdżają aby mieć pobrane wymazy. Wyniki będą niebawem – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Mieszkańcy Krotoszyna tego potrzebowali

Sam burmistrz Krotoszyna również nie kryje zadowolenia z faktu, że to właśnie w Krotoszynie powstał pierwszy mobilny punkt poboru próbek.

To jest efekt dobrej współpracy, a nawet współdziałania wszystkich dla naszych mieszkańców. Mobilny punkt poboru wymazów, który powstał tutaj z inicjatywy pana wojewody realizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej przy współudziale służb sanitarnych to bardzo dobra odpowiedź na zapotrzebowanie naszych mieszkańców – wskazuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Terytorialsi w Krotoszynie

Rozstawieniem i obsługą punktu na krotoszyńskim targowisku zajmują się żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach tego punktu zaangażowanych jest w tej chwili ok. 30 żołnierzy, w tym ratownicy medyczni, którzy są uprawnieni i przeszkoleni do pobierania wymazów w ramach dwóch linii wymazowych, które są zorganizowane w tym punkcie. Współdziałamy z wojskami operacyjnymi. Są z nami niezawodni chemicy z Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu, którzy zajmują się między innymi dekontaminacją pojazdów po dokonaniu tych badań – wskazuje płk Rafał Miernik.

Po Krotoszynie kolejny punkt DRIVE-THRU rozstawiony zostanie w Kaliszu.

Punkt, w którym dzisiaj się znajdujemy należy do takich punktów typu ciężkiego, czyli dość znaczne siły są zaangażowane w rozbudowę tej infrastruktury oraz jej obsługę. Punkt taki jest dedykowany do miejsc, gdzie jest duże zapotrzebowanie na wykonywanie tego typu badań. Jest przygotowany do tego, żeby przez dłuższy czasu pełnić taką funkcję i rolę. Rozpoczęliśmy od Krotoszyna, przez najbliższe trzy dni będziemy tutaj prowadzić badania wymazowe. Kolejnym punktem będzie Kalisz. To większe wyzwanie co do demografii, dlatego też planujemy, że będziemy tam – zgodnie z wnioskiem pana wojewody – około tygodnia – zapowiada dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.