Reklama

Masz na podwórku chociaż 1 kurę? Musisz to zgłosić. Ministerstwo zapowiada jednak zmiany w prawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masz na podwórku chociaż 1 kurę? Musisz to zgłosić. Ministerstwo zapowiada jednak zmiany w prawie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Hodujesz na własny użytek kilka kur albo kaczek? Według przepisów prawa masz "zakład drobiu". I musisz te zwierzęta zarejestrować. W przeciwnym wypadku zapłacisz karę. Przynajmniej w myśl obowiązujących przepisów. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada jednak zmiany w prawie.

Każdy, kto trzyma choć jedną kurę, kaczkę, gęś, przepiórkę czy perliczkę ma obowiązek ją zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. W myśl przepisów ustawy z 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt osoby trzymające drób zagrodowy — nawet na własny użytek — prowadzą zakład drobiu. Rejestracji należy dokonać do 6 kwietnia 2023 roku.

Kara za niezarejestrowanie kury

Osoby, które nie zgłoszą w ARiMR faktu, że posiadają drób — w myśl obowiązujących przepisów — zapłacą słone kary.

Przepisy mówią o wysokości od połowy do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający. W 2022 r. wyniosło ono 6346,15 zł.

Samorządy rolnicze żądały zmiany przepisów

Ustawa jako "zakłady drobiu" wymienia zarówno duże zakłady drobiarskie, fermy niosek, tuczarnie, jak i gospodarstwa, które trzymają drób przydomowy na własne potrzeby. W sprawie uciążliwego obowiązku, który i tak nie jest respektowany, interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes, Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne — argumentuje prezes KRIR.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada zmiany w przepisach

Resort rolnictwa zapowiedział, że pracuje nad zmianami, które sprawią, że osoby hodujące drób na własny użytek nie będą musiały go rejestrować.

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji — czytamy w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo rolnictwa podjęło już prace legislacyjne związane z odstępstwem od przepisów unijnych.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu — podkreślają przedstawiciele ministerstwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy