Reklama

Limit kwot mlecznych: "Przekroczymy na pewno!"

Opublikowano:
Autor:

Limit kwot mlecznych: "Przekroczymy na pewno!" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Według danych ARR w miesiącach kwiecień ? październik bieżącego roku do podmiotów skupujących dostarczono ok. 6,34 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 7 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 64,56%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 63,98%. W wymienionym okresie ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku 2013/2014. W samym październiku do podmiotów skupujących dostarczono o 5,5 % więcej niż przed rokiem. Jak przestrzega ARR w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej niż opłata za rok kwotowy 2013/2014. - Zastanawiam się, co jeszcze zrobić, żeby nie zapłacić tych wysokich kar. Jak ograniczyć produkcję? Sprzedałem już kilka krów i jałówek, cielaki spajam mlekiem zamiast preparatem mlekozastępczym. Nie chce zmieniać dawek pokarmowych, tak żeby ograniczyć wydajność krów, bo to może doprowadzić tylko do różnego typu chorób. To jest naprawdę poważny problem. Z drugiej strony my mali dostawcy martwimy się, ograniczamy produkcję, ale ciągle ?ktoś? nabija te szacunki. Przecież ponad 6% więcej dostarczonego mleka w porównaniu do roku poprzedniego to nie tak mało. Wychodzi na to, że wielkie farmy nie przejmują się kwotami tylko rozszerzają produkcję i w momencie, gdy dojdzie do zniesienia kwot to oni nas małych dostawców wykończą ? obawia się hodowca bydła mlecznego. - Przecież mleczarnią bardziej będzie się opłacać odbierać mleko od wielkich dostawców niż od większej ilości małych ? dodaje. (mt)

Dostawcy mleka z niepokojem patrzą na szacunki Agencji Rynku Rolnego dotyczące stopnia wykorzystania kwot mlecznych. - Przekroczymy na pewno! Pytanie tylko, ile będziemy musieli zapłacić? – martwią się rolnicy.Według danych ARR w miesiącach kwiecień – październik bieżącego roku do podmiotów skupujących dostarczono ok. 6,34 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 7 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 64,56%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 63,98%. W wymienionym okresie ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku 2013/2014. W samym październiku do podmiotów skupujących dostarczono o 5,5 % więcej niż przed rokiem. Jak przestrzega ARR w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej niż opłata za rok kwotowy 2013/2014. - Zastanawiam się, co jeszcze zrobić, żeby nie zapłacić tych wysokich kar. Jak ograniczyć produkcję? Sprzedałem już kilka krów i jałówek, cielaki spajam mlekiem zamiast preparatem mlekozastępczym. Nie chce zmieniać dawek pokarmowych, tak żeby ograniczyć wydajność krów, bo to może doprowadzić tylko do różnego typu chorób. To jest naprawdę poważny problem. Z drugiej strony my mali dostawcy martwimy się, ograniczamy produkcję, ale ciągle „ktoś” nabija te szacunki. Przecież ponad 6% więcej dostarczonego mleka w porównaniu do roku poprzedniego to nie tak mało. Wychodzi na to, że wielkie farmy nie przejmują się kwotami tylko rozszerzają produkcję i w momencie, gdy dojdzie do zniesienia kwot to oni nas małych dostawców wykończą – obawia się hodowca bydła mlecznego. - Przecież mleczarnią bardziej będzie się opłacać odbierać mleko od wielkich dostawców niż od większej ilości małych – dodaje. (mt)

Prognozowane wysokości opłaty jednostkowej za kg mleka wprowadzonego ponad posiadany limit. Przy założeniu, że krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona o: ok. 4 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 50-60 groszy za kilogram przekroczenia, ok. 6 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 60-70 groszy za kilogram przekroczenia, ok. 8 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 70-80 groszy za kilogram przekroczenia. Jak informuje ARR wyliczenie oparte jest na prognozowanych wartościach, w związku z czym może być obarczone pewnym marginesem błędu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE