Reklama

Likwidacja dyspozytorni w Kaliszu. Kto wyśle krotoszyńskie karetki?

Opublikowano:
Autor:

Likwidacja dyspozytorni w Kaliszu. Kto wyśle krotoszyńskie karetki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Potrzebujesz pomocy. Wybierasz numer 999. Kto odbiera? Dyspozytor w Kaliszu? Już nie. Teraz dodzwonisz się do Konina. I to tam będą decydować o wysłaniu lub nie - karetki pogotowia, którą wzywasz. To wynik likwidacji dyspozytorni. Teraz w naszym województwie działać będą tylko dwie – w Poznaniu i właśnie w Koninie, pod którą przypisano powiat krotoszyński.

Centralizacja dyspozytorni

Reorganizacja zapowiadana była od lat. Już w 2011 roku ministerstwo zdrowia uznało, że dyspozytornie powinny być skoncentrowane. Plan ten był stopniowo realizowany, bowiem już w 2014 roku ich liczba w Wielkopolsce zmniejszyła się z 31 do 5. Teraz są jedynie 2, a za kilka lat – ma pozostać tylko jedna.

- Docelowo, od stycznia 2028 r. na każde województwo będzie przypadała jedna dyspozytornia medyczna, z wyłączeniem województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie - z uwagi na znaczną liczbę mieszkańców - przewiduje się po dwie dyspozytornie medyczne – mówi Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Lepiej dla pacjenta

Jak podkreśla Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie – zmiana dyspozytorni nie odbije się negatywnie na pacjentach. Wręcz przeciwnie.

- Jeżeli dojdzie na przykład do wypadku na granicy powiatu krotoszyńskiego i gostyńskiego czy krotoszyńskiego i rawickiego, to nie będzie problemu z dysponowaniem karetki. Bo teraz będzie jeden dyspozytor, który będzie miał wszystkie karetki na jednej mapie i będzie widział, które może zadysponować. Nie będzie musiał dzwonić do innej dyspozytorni i pytać, czy najbliższa karetka jest wolna, tracąc tym samym cenny czas – wskazuje Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie. 

 

Zmienią się także numery Zespołów Ratownictwa Medycznego. 

Krotoszyńska karetka specjalistyczna nie będzie już oznaczona P04 09 ale P02 17

Karetka z Kobylina zamiast P04 18 będzie P02 54

Karetka z Koźmina Wlkp. zamiast P04 16 będzie P02 52

 

Liczby:

1.785.153 ludzi obsługiwać będzie dyspozytornia w Koninie.

61 karetek – tyle będzie miała do dyspozycji dyspozytornia w Koninie

3 karetki stacjonują w naszym powiecie (specjalistyczna w Krotoszynie i dwie podstawowe w Koźminie Wlkp. i w Kobylinie).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE