Reklama

Krotoszyńskie kurhany. Gdzie je znaleźć?

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyńskie kurhany. Gdzie je znaleźć? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lasy pomiędzy Krotoszynem a Ostrowem Wielkopolskim skrywają ponad sto kurhanów z epoki brązu.

Nagromadzenie tych obiektów jest wyjątkowe w skali kraju, dlatego warto poznać te pradawne kopce.

CMENTARZYSKO W SMOSZEWIE

Najbardziej znane jest cmentarzysko w Smoszewie, które liczy 35 kurhanów. Są to pochówki mogiłowe ze środkowej epoki brązu w Polsce, tj. 1550-1300 lat p.n.e. Przeprowadzone prace wykopaliskowe odsłoniły kamienną konstrukcję grobowca i fragmenty naczyń ceramicznych oraz pojedyncze przedmioty użytkowe, które pozwoliły określić przynależność kulturową nekropolii.

Odtworzono również konstrukcję jednego z kurhanów i zbudowano nad nią kładkę, aby umożliwić eksplorację tego miejsca. Dzięki temu każdy zwiedzający wie, co kryją pozostałe kopce znajdujące się z zasięgu wzroku.

Aby dostać się do kurhanu smoszewskiego należy zostawić samochód na parkingu leśnym przy drodze Krotoszyn-Sulmierzyce, kilkaset metrów przed skrzyżowaniem z drogą Chwaliszew – Zduny i przespacerować się zgodnie z oznakowaniem.

KURHANY W LEŚNICTWIE WISŁAWKA

Drugim miejscem przygotowanym do zwiedzania są kurhany w leśnictwie Wisławka w pobliżu Odolanowa. Znajduje się w nim siedem najlepiej zachowanych kopców. Dojazd oznakowano tabliczkami kierunkowymi, a na miejscu znajdują się również tablice informacyjne. Doprowadzi nas tu również żółty szlak z Gliśnicy.

Oprócz dwóch wspomnianych lokalizacji warto spacerować po okolicznych lasach, by odkryć pozostałe, porozrzucane grobowce. Są to pojedyncze niewielkie wzniesienia, jak również ich grupy. Odnalezienie ich nie jest trudne, ale poznanie lokalizacji wszystkich będzie prawdziwym wyczynem, do czego gorąco zachęcamy.

W lasach Nadleśnictwa Krotoszyn, oprócz opisywanych kurhanów, znajduje się jeszcze ponad pięćdziesiąt miejsc pamięci i obiektów dziedzictwa kulturowego. Krotoszyńscy leśnicy dbają o zachowanie ich w jak najlepszym stanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE