Reklama

Krotoszyn. Złożyli kwiaty przy Iglicy 2 Pułku Strzelców [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Złożyli kwiaty przy Iglicy 2 Pułku Strzelców [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ten sposób m.in. delegacje samorządów oraz organizacji społecznych, uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której brały udział także oddziały z Wielkopolski.

Wiązanki kwiatów złożone przez delegacje władz powiatowych i gminnych, organizacji politycznych, społecznych oraz młodzież szkolną spoczęły przy Iglicy 2 Pułku Strzelców - 56 Pułku Piechoty Wlkp. na krotoszyńskim cmentarzu (kwatera wojskowa). W ten sposób przedstawiciele samorządów oraz różnorodnych organizacji uczcili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która przypadała 15 sierpnia.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana "Cudem nad Wisłą" rozegrana została w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku i była jedną z największych a zarazem najważniejszych bitew w historii swojego polskiego oręża. W wyniku sierpniowej ofensywy poległo 25 tysięcy żołnierzy bolszewickich, 66 tysięcy dostało się do niewoli, a około 40 tysięcy uciekło do Prus Wschodnich.

Polacy zdobyli 231 dział i 1023 karabiny maszynowe. Po stronie polskiej było 5 tysięcy zabitych i około 10 tysięcy zaginionych. Rozbito 3 armie bolszewickie.

Za kluczowy dla tego starcia uznaje się manewr oskrzydlający armię bolszewicką, który Wojsko Polskie wyprowadziło znad rzeki Wieprz 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił Armii Czerwonej na przedpolach stolicy. Za pomysłodawcę i realizatora tego manewru uznaje się Naczelnego Wodza – Józefa Piłsudskiego.

W samej bitwie, jak i w całej wojnie z bolszewikami swe zasługi miały pułki z Wielkopolski, między innymi złożony z krotoszyńskich oddziałów 12 Pułk Strzelców Wielkopolskich (późniejszy 70 Pułk Piechoty z Pleszewa) oraz stacjonujący od 1921 r. w Krotoszynie 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej (wcześniej 2 Pułk Strzelców Wielkopolskich).

 

Foto: UMiG Krotoszyn

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE