Reklama

Krotoszyn. Warsztaty z sitodruku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Warsztaty z sitodruku [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zorganizował je Krotoszyński Ośrodek Kultury. Chętnych do wzięciu udziału w zajęciach nie brakowało.

W warsztatach z sitodruku (serigrafii), zorganizowanych przez Krotoszyński Ośrodek Kultury, wzięła udział grupa kilkunastu osób. Każdy z uczestników mógł sam zaprojektować wzór grafiki i wykonać odbitki na wybranym przez siebie materiale. W trakcie zajęć uczestnicy poznali od podstaw tę uniwersalną technikę druku z naświetlonego sita. Warsztaty prowadziły Anna Ludwicka (graficzka) oraz Ola Gralik (arteterapeutka).

Sitodruk,  czyli potoczna nazwa druku sitowego lub serigrafii jest to technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.

 

Sitodruk jest bardzo trwałą metodą nadruku na odzieży. Często mylony ze znanymi z początku tego wieku ‘prasowankami’, których trwałość ograniczała się do jednorazowego użycia. Sam proces sitodruku polega na wtłaczaniu farby w materiał, przez co tworzy jednolitą całość z odzieżą - gwarantując przy tym wysoką trwałość kolorystyczną oraz odporność na pranie i ścieranie. Najczęściej stosowany do znakowania lekkiej bawełnianej odzieży jak t-shirt lub kosztulka polo. Aczkolwiek wykorzystywany jest również w innych dziedzinach niżeli tekstylnych.

 

Historia sitodruku

Technika sitodruku wywodzi się od metod druku szablonowego, stosowanego na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat, zwłaszcza w Japonii. Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków – Yuzensai Miyasaki, który w XVII w. wykorzystał tę metodę do ozdabiania kimon i Zisukeo Hirose, który w XIX w. wynalazł szablon zwany "katagami". Wycięty z papieru motyw wzoru nanoszony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych. W XVIII wieku szablony używano do wykonywania imitacji tkanin dekoracyjnych, później także tapet. Pod koniec tego samego wieku szablon znalazł szerokie zastosowanie w dekoracji ścian, mebli i innych sprzętów. Użycie sita – naciągniętego na ramę, zakrytego częściowo lakierem, jedwabiu – było dokonaniem Samuela Simona, który opatentował tę metodę, nazwaną silk-screen, w 1907 roku w Manchesterze

Technika ta rozwijała się i rozpowszechniała w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. John Pilsworth z San Francisco zapoczątkował druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Dużym krokiem naprzód było wynalezienie przez Louisa F. D’Autremont filmu szelakowego, nazwanego Profilmem, który umożliwił szybsze i bardziej dokładne przygotowywanie szablonów. Został on wkrótce zastąpiony przez odkrycie Josepha Ulano – filmu celulozowy, będącego w użytku do dziś.

 

Foto: KOK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE