Reklama

Reklama

Krotoszyn. W Laboratorium Centralnym można zrobić test na koronawirusa

Opublikowano: sob, 18 lip 2020 08:44
Autor:

Krotoszyn. W Laboratorium Centralnym można zrobić test na koronawirusa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Badanie polegające na oznaczeniu we krwi obecności przeciwciał przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, będzie można wykonywać od 20 lipca.

Reklama

Na pobranie krwi można zgłaszać się do punktu pobrań w szpitalu przy ul. Mickiewicza 21, od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 – 10.00. 

Samo badanie na obecność przeciwciał przeciw koronawirusowi, wykonywane będzie raz w tygodniu - we wtorki. Wynik badania odebrać będzie można w środę, w godz. 10.30 – 14.30. Koszt badania – 80 zł.   

 

WAŻNE !

 

Do punktu pobrań w szpitalu nie powinni zgłaszać się pacjenci z objawami sugerującymi przebieg choroby COVID-19 (wysoka gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, osłabienie). Tacy pacjenci powinni bezzwłocznie telefonicznie skontaktować się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem ustalenia dalszego toku postępowania. 

 

Wykonywane przez nas badanie jest testem serologicznym. Celem testu jest wykrycie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Wynik badania serologicznego musi być interpretowany w połączeniu z objawami klinicznymi oraz wywiadem epidemiologicznym pacjenta i skonsultowany z lekarzem. Badanie zaleca się wykonywać najwcześniej 2-3 tygodnie od momentu zakażenia - zwraca uwagę Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SP ZOZ w Krotoszynie.  

 

Wynik ujemny natomiast, nie zawsze świadczy o braku infekcji. Może wystąpić np. u osoby zakażonej w tzw. okienku serologicznym, czyli okresie po zainfekowaniu, kiedy organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał odpornościowych. Wynik dodatni może świadczyć o aktualnym lub przebytym zakażeniu i zawsze wymaga weryfikacji badaniem molekularnym. 

 

Zgodnie z zaleceniami WHO podstawową techniką stosowaną w potwierdzeniu aktywnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są metody molekularne, wykrywające materiał genetyczny wirusa, natomiast wykrycie swoistych przeciwciał ma znaczenie uzupełniające i wskazuje na przebyte zakażenie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.