reklama

Krotoszyn. Tlenek węgla zaatakował. Kobieta straciła przytomność

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

Krotoszyn. Tlenek węgla zaatakował. Kobieta straciła przytomność - Zdjęcie główne

Krotoszyn. Tlenek węgla zaatakował. Kobieta straciła przytomność | foto zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo niebezpiecznego zdarzenia doszło w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Mickiewicza w Krotoszynie. Służby ratunkowe zostały wezwane w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla.
reklama

Służby ratunkowe zostały zadysponowane do Krotoszyna, gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Mickiewicza podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Jedna z lokatorek straciła przytomność. 

W budynku wielorodzinnym na ulicy Mickiewicza doszło do chwilowej utraty przytomności u jednego z lokatorów. Na szczęście przytomna reakcja pozostałych mieszkańców i natychmiastowa ewakuacja ze strefy zagrożenia zapobiegła tragedii - informuje Mateusz Dymarski, zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. 

Strażacy potwierdzili duże stężenie tlenku węgla w budynku. 

W trakcie strażackiej interwencji potwierdzono występowanie tlenku węgla w dużych stężeniach, gazu silnie trującego, bezbarwnego i bezwonnego. Niestety pomimo licznych apeli w zdarzeniu ujawniono szereg uchybień takich jak niesprawny odbiornik gazu, niedrożna wentylacja w pomieszczeniu oraz brak niezwykle istotnego urządzenia w lokalu. Czujnika tlenku węgla, który ratuje życie! - podkreśla Mateusz Dymarski. 

reklama

Poszkodowana kobieta została hospitalizowana. 

Czad - cichy zabójca

To zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, zwany również czadem. Jest to gaz bezbarwny i bezwonny, dlatego tak trudno go wykryć. Jedynym skutecznym sposobem ochrony jest montaż specjalnych czujników, które alarmują o jego obecności w powietrzu.

Przykłady strażackich interwencji z całej polski, są tego przykładem. W opisanym zdarzeniu osoba poszkodowana została hospitalizowana celem dalszej diagnostyki, a można było tego uniknąć, inwestując w to niewielkie urządzenie. Pamiętajmy, że zagrożenia związane z tlenkiem węgla towarzyszą nam cały rok. Niech zakończony sezon grzewczy nie uśpi naszej czujności. Nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych, wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji urządzeń grzewczych i regularnie poddawać przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne. Niech przedstawiony przykład będzie dla Nas przestrogą. - podkreśla krotoszyński strażak. 

Straż pożarna apeluje do mieszkańców o regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz o montaż czujników czadu i gazu. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci.

reklama

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

  • Bóle i zawroty głowy
  • Nudności i wymioty
  • Osłabienie
  • Utrata przytomności

Fot. Archiwum KP PSP Krotoszyn

Jeśli podejrzewasz, że w twoim domu może być obecny tlenek węgla, natychmiast:

  • Otwórz okna i drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie
  • Wyłącz urządzenia grzewcze
  • Wezwij służby ratunkowe (112)
Objawy zatrucia tlenkiem węgla obejmują bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie i utratę przytomności. W skrajnych przypadkach długotrwałe narażenie na wysokie stężenia CO może prowadzić do śmierci. Gaz ziemny jest powszechnie stosowanym paliwem w gospodarstwach domowych do gotowania, ogrzewania oraz podgrzewania wody. Choć jest bezpieczny w normalnym użytkowaniu, nieszczelności w instalacjach gazowych mogą prowadzić do wycieków, które z kolei stwarzają ryzyko wybuchu i pożaru. Ponadto, wdychanie gazu ziemnego w dużych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia. Czujki tlenku węgla i gazu są urządzeniami, które monitorują stężenie tych substancji w powietrzu i alarmują mieszkańców w przypadku wykrycia niebezpiecznych poziomów - informują strażacy. 

reklama

Fot. Archiwum KP PSP Krotoszyn

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo