Reklama

Krotoszyn. Ratownicy medyczni szkolą się, by jak najlepiej ratować ludzkie życie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Ratownicy medyczni szkolą się, by jak najlepiej ratować ludzkie życie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ponad 20 ratowników medycznych działających na co dzień w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie oraz Zespołach Ratownictwa Medycznego w powiecie krotoszyńskim bierze udział w sześciodniowym kursie doskonalenia zawodowego, prowadzonym przez instruktorów Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Zajęcia odbywają się w krotoszyńskim szpitalu.

Kurs jest współfinansowany ze środków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie, Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz ze środków związków zawodowych NSZZ Ratowników Medycznych Południowej Wielkopolski.

 

Ratownicy medyczni – jako jedni z nielicznych – mają obowiązek ciągłego doskonalenia się po zakończeniu studiów i podjęciu pracy.

- Ratownicy medyczni są zobligowani do tego, by wiedzę medyczną cały czas aktualizować i udoskonalać. Co pięć lat każdy z nas musi uzbierać 200 punktów edukacyjnych – z różnego rodzaju szkoleń, kursów, sympozjów – wskazuje Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.

 

Podczas zajęć praktycznych i teoretycznych nasi ratownicy pogłębiają i utrwalają wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej.

 

- Medycyna ratunkowa cały czas się rozwija, zmieniają się standardy postępowań z pacjentem, pojawiają się nowe techniki i nowe procedury. My cały czas musimy być na bieżąco, by jak najlepiej nieść pomoc mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego – podkreśla Jakub Nelle.

 

Zakres kursu jest bardzo szeroki. Ratownicy doskonalą się z zakresu udzielania pomocy dzieciom, osobom ciężarnym, dorosłym i osobą starszym. Na kursie szczegółowo omawiane są – zarówno w teorii jak i w praktyce –  najcięższe przypadki zagrożenia życia wśród noworodków, niemowlaków, dzieci, dorosłych i osób starszych. I najnowsze standardy postępowania w takich przypadkach. Ratownicy medyczni ćwiczyli techniki i procedury w przypadku m.in. porodu, zatrzymania krążenia u dzieci, u kobiet ciężarnych, u pacjentów urazowych, zawału mięśnia sercowego, astmy, i wszystkich jednostek chorobowych, w których czas ma ogromne znaczenie.

 

Ratownicy medyczni podczas zajęć praktycznych mieli okazję pod czujnym okiem instruktorów przećwiczyć intubację, kardiowersję, zakładanie wkłuć doszpikowych, defibrylację i wszystkie procedury zaawansowane, które mają na celu uratowanie życia pacjentom w najcięższych stanach.

 

- Kurs zakończy się egzaminem potwierdzającym nasze doskonalenie zawodowe. Była to pierwsza tura – w planach są już kolejne. W imieniu ratowników medycznych dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kurs doskonalenia zawodowego mógł odbyć się w Krotoszynie – podkreśla Jakub Nelle, rzecznik prasowy ZRM-ów działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.

 

Zdjęcia: Jakub Nelle

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE