Reklama

Krotoszyn. Ostatnie pożegnanie Andrzeja Rolle – wieloletniego szefa sanepidu

Opublikowano: 20 lutego 2021 07:23
Autor: Marta Popławska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś (sobota, 20 lutego 2021 r.) o godzinie 10:30 w Bazylice Mniejszej przy ulicy Farnej w Krotoszynie zostanie odprawiona msza święta za doktora Andrzeja Rolle.

Reklama

Po mszy świętej żałobnicy odprowadzą wieloletniego dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie na miejsce wiecznego spoczynku.

Doktor Andrzej Rolle zmarł 12 lutego 2021 roku w szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu w wieku 77 lat.

 

ANDRZEJ ROLLE ZJEDNAŁ SOBIE SYMPATIĘ PRACOWNIKÓW

Doktor Andrzej Rolle kierował Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Krotoszynie przez 47 lat – od 1973 do 2020 roku. Współpracownicy wspominają go jako niezwykle empatycznego, przyjaznego i serdecznego człowieka.

Doktor Andrzej Rolle rozpoczął pracę jako specjalista epidemiolog we wrześniu 1973 roku na stanowisku Powiatowego Inspektora Sanitarnego i jednocześnie dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie. Od samego początku i właściwie przez wszystkie lata swojej kariery dał się poznać jako człowiek niezwykle empatyczny. My, jako pracownicy, doświadczaliśmy tego na co dzień – wskazuje Dominik Wawrzyńczak, obecny dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie, który przejął schedę po doktorze Andrzeju Rolle.

 

KROTOSZYN. ANDRZEJ ROLLE ZADBAŁ O ROZWÓJ SANEPIDU

Współpracownicy Andrzeja Rolle wspominają czasy, gdy rozpoczął on pracę w Krotoszynie. Wówczas krotoszyński sanepid był instytucją, która tak naprawdę nie miałą nawet własnej siedziby.

W momencie, gdy pan Andrzej Rolle rozpoczynał swoją pracę w Krotoszynie – nasza stacja w zasadzie była takim kątem przy innych instytucjach. Tak naprawdę nie mieliśmy swojego miejsca. Panu Andrzejowi to się nie podobało i właściwie od początku swojej pracy usilnie dążył do wybudowania obiektu, który spełniałby warunki konieczne do prawidłowego funkcjonowania inspekcji sanitarnej w formie powiatowej jednostki – przypomina Dominik Wawrzyńczak.

Dzięki staraniom Andrzeja Rolle w 1978 roku rozpoczęła się budowa – wspólnie z przychodnią – siedziby sanepidu przy ulicy Floriańskiej 10. Budowa zakończyła się 1 czerwca 1979 roku i do dziś Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Krotoszynie ma tam swoje miejsce.

Nowo powstała stacja była typem stacji laboratoryjnej, a więc pełnoprofilowej. W ówczesnym podziale administracyjnym nie było tak dużo tego typu stacji, w związku z tym też była konieczność pozyskania odpowiedniej kadry do obsługi i pracy w laboratoriach – wspomina obecny szef krotoszyńskiego sanepidu.

 

ANDRZEJ ROLLE DBAŁ INSPIROWAŁ KADRĘ

Andrzej Rolle zadbał o to, by zatrudnić  młodych, wykształconych specjalistycznie ludzi, którzy rozpoczęli pracę w nowo uruchamianych laboratoriach. Nieustannie też zabiegał o to, by jego podwładni podnosili swoje kwalifikacje zawodowe.

Doktor Rolle inspirował całą naszą kadrę do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Bardzo mu na tym zależało i w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych pomagał pracownikom w realizacji tych zamierzeń. A wiadomo, że odbywanie studiów podyplomowych czy specjalistycznych często wiązało się z nieobecnością w pracy. Doktor Andrzej Rolle nie robił żadnych przeszkód w tej materii, przeciwnie – zachęcał, zależało mu, żeby pracownicy ciągle podnosili swoje kwalifikacje – wskazuje Dominik Wawrzyńczak.

Inwestowanie w pracowników przyniosło skutek. W latach 2002 – 2006, gdy laboratoria  inspekcji sanitarnej  w całym kraju były łączone w duże konglomeraty – stacja w Krotoszynie zachowała swoją odrębność i powstało w niej laboratorium badania  środowiska pracy, jedno z dwóch w województwie Wielkopolskim.

Objęliśmy nadzorem i pomiarami 16 powiatów województwa wielkopolskiego, czyli praktycznie połowę województwa. I tak jest do tej pory. Drugie laboratorium jest w Poznaniu i ono obejmuje nadzorem drugą połowę Wielkopolski. Dzięki temu, że to laboratorium powstało udało się też zachować specjalistyczną kadrę naszej stacji, a na tym szczególnie zależało doktorowi Rolle. Wiedział, że jest szansa. Tą szansą było to, że miał wysokospecjalistycznie przygotowaną kadrę. I to był największy argument – mówi szef PSSE w Krotoszynie.

 

WSPOMNIENIE ANDRZEJA ROLLE - SZEF, O JAKIM KAŻDY MOŻE MARZYĆ

Laboratorium cały czas było rozwijane. W 2009 roku uzyskało certyfikat akredytacyjny, który jest utrzymywany do dziś. A pracownicy PSSE – o których rozwój zawodowy Andrzej Rolle dbał osobiście – są jednymi z lepszych specjalistów w naszym województwie.

To jest dziedzictwo, które przejęliśmy po doktorze Rolle. W momencie, gdy w 2020 roku zakończył swoją pracę – wiedział, że jest kadra, jest zaplecze, które daje gwarancję kontynuowania jego dzieła. Trzeba docenić to, że jako dyrektor Andrzej Rolle zjednał sobie wśród naszych pracowników poważanie, autorytet i nieukrywaną sympatię. To naprawdę rzadko się zdarza, żeby szef cieszył się wśród pracowników tego typu uznaniem – wskazuje Dominik Wawrzyńczuk.

I ze wzruszeniem mówi, że takiego szefa, jakim był Andrzej Rolle – życzyłby każdemu.

Niektórzy szefowie zamykają się w swojej skorupie, patrzą tylko na swoją pozycję, na swój okres urzędowania. Nie myślą o przyszłości, o tym, kto ewentualnie mógłby ich zastąpić, jak będzie wyglądać zespół po ich odejściu. Doktor Andrzej Rolle miał szerszą perspektywę, nie patrzył tylko na „dziś”, ale i na „jutro”. Wszyscy pracownicy – zarówno ci, którzy nadal pracują, jak i ci, którzy odeszli już na emeryturę – zachowują doktora Andrzeja Rolle w życzliwej pamięci – podkreśla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 15 dni temu | ocena +0 / -2

  Marian

  Może dodam. Obecnie śp. doktor Rolle to jak był lekarzem zakładowym PKS w Krotoszynie to skierował mnie gdzieś w roku 1985 a 86 do sanatorium. Jaki był powód kierowania do sanatorium to można to określić jako błahy. Okazało się, że to sanatorium zaszkodziło a nie pomogło według innych lekarzy. Małe dzieci w wieku 10,8 i 3 lat i kierowanie do sanatorium było po prostu lekceważące ze strony lekarskiej. A po udaniu się do tego sanatorium w Jarnołtówek koło Głuchołaz okazało się, że przyjmował mnie szwagier ( jak się przedstawił ) dr Rolle. Obecnie daje to wiele do myślenia jaki faktyczny był powód kierowania do sanatorium a najbardziej wychodzi, że mogło to być związane z nieporozumieniami w zakładzie pracy a mniej związane z dolegliwościami chorobowymi.

 • 16 dni temu | ocena +1 / -1

  Marian

  A tak na serio czy obecnie śp. doktor ( jak obecnie się tytułuje ) był dobrym lekarzem. Według mojej oceny to był dobrym jako lekarz epidemiolog pracując w Sanepidzie. Jako lekarz przyjmujący w Poradni to był może i też dobry dla osób wybranych. Ale dla innych osób to był lekarskim żartownisiem. A przypisywane leki niekiedy nie były trafne a nawet mocno szkodliwe.

 • 16 dni temu | ocena +2 / -0

  Nina

  Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie.Dr Rolle jako młody lekarz trzydzieści siedem lat temu bardzo pomógł mojemu tacie w ciężkiej chorobie i będę go zawsze dobrze wspominać . Takich lekarzy bardzo brakuje -oddanych pacjentom,

 • 16 dni temu | ocena +1 / -2

  Marian

  Ludzie w Krotoszynie są strasznie omotani i nadal się w tym pogrążają - tak wynika z oceny.

 • 17 dni temu | ocena +0 / -3

  Marian

  Nie byłoby medycznej i politycznej złośliwości - to i nie byłoby pogrzebu.