Reklama

Reklama

Krotoszyn. Nie pójdzie do więzienia za zabijanie karpi gilotyną

Opublikowano: śr, 5 sie 2020 12:44
Autor:

Krotoszyn. Nie pójdzie do więzienia za zabijanie karpi gilotyną - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w sprawie mieszkańca Rozdrażewa, który dwa lata temu zabijał karpie na krotoszyńskim targowisku.

Reklama

Przed świętami Bożego Narodzenia w 2018 roku Wojciech Cz. z Rozdrażewa sprzedawał karpie na krotoszyńskim targowisku.

 

Niestety, mężczyzna ryb nie ogłuszał, a odcinał im głowy „na żywca” za pomocą gilotyny. Wszystko to nagrał jeden z kupujących i wysłał film do fundacji „Viva!”, zajmującej się ochroną zwierząt. Ci alarmowali.

- Mężczyzna zabija karpie bez uprzedniego ogłuszenia, są więc one przytomne, a gilotyna najwyraźniej strasznie tępa... To ewidentne łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

 

Pojechali na targowisko w Krotoszynie

 

Obrońcy zwierząt powiadomili o całej sytuacji krotoszyńską policję. Dlatego też mundurowi w piątek, 14 grudnia pojechali na targowisko w celu zweryfikowania zgłoszenia.

– I napotkali tego mężczyznę, który również zabijał w tym dniu ryby w taki sposób, jak było to pokazane na filmie – mówił wówczas Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

Uśmiercał ryby na żywca

 

Funkcjonariusze przewieźli 59-latka na komendę, gdzie usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

- Mężczyźnie zarzucono, że 11 grudnia i 14 grudnia w Krotoszynie, na targowisku miejskim, działając w krótkim odstępie czasu znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad sprzedawanym przez siebie karpiami w ten sposób, że – wbrew przepisom ustawy o ochronie zwierząt – uśmiercał je poprzez odcięcie głowy gilotyną bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości – wskazywał na łamach "Gazety Krotoszyńskiej" Piotr Szczepaniak.
 

Żałuje tego, co zrobił

 

59-letni wówczas mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił jednak, że nie wiedział, iż ryby należy ogłuszać.

- Przyznał, że co roku sprzedaje ryby, w większości żywe, lecz czasem zdarzają się klienci, którzy chcą, żeby były ubite na miejscu. Nie wiedział, że ryby trzeba pozbawić świadomości przed zabiciem – podkreślał rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Mężczyzna okazał skruchę.

- Stwierdził, że żałuje tego co zrobił i że osoby postronne widziały jak zabija karpie bez uprzedniego ich ogłuszenia. Obiecał, że więcej tego nie uczyni i teraz ryby będzie ogłuszał i zabijał za parawanem – dodawał Piotr Szczepaniak.

 

3 miesiące więzienia za zabijanie ryb

 

 

Wyrok nie był prawomocny. Obie strony – zarówno oskarżony, jak i Fundacja Viva! złożyły apelację. Obrona domagała się uniewinnienia, a obrońcy zwierząt uważali, że kara dla Wojciecha Cz. powinna być surowsza.

 

Zamiast więzienia - grzywna

 

 

Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbyła się kolejna rozprawa, podczas której zapadł wyrok.  Sąd stwierdził, że Wojciech Cz. nie zabijał karpi ze szczególnym okrucieństwem, a jedynie bez ich wcześniejszego ogłuszania. Sąd zmienił więc wyrok i stwierdził, że nie jest od rozstrzygania tego, czy ryby czują ból, bo tym powinni zająć się naukowcy.

Wojciechowi Cz. z Rozdrażewa zmieniono karę pozbawienia wolności na grzywnę w wysokości 800 zł na rzecz fundacji Viva!.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.