Reklama

To był wspaniały Bieg Niepodległości [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skromnie – tak w tym roku w Krotoszynie obchodzimy Święto Niepodległości. Powiatowo – gminne uroczystości zostały odwołane. Informowaliśmy już o tym na naszym portalu.

Reklama

Dziś – 11 listopada – odsłonięta zostanie tylko tablica upamiętniającej pobyt 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie w setną rocznicę jego przybycia. Niestety  - odwołano też Bieg Niepodległości, a przyznać trzeba, że ta forma świętowania 11 listopada – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego przypominamy – jak to było w 2018 i 2019 roku. Obejrzyjcie galerię zdjęć. Może znajdziecie tam siebie. 

Bieg Niepodległości to w Krotoszynie tradycja. Co roku grupa mieszkańców – i tych młodszych – i tych starszych – tak upamiętnia walki z 1918 roku – kiedy to powstańcy – walczyli o naszą wolność i powrót Polski na mapę świata. Rok temu – z powodu pandemii Bieg Niepodległości nie odbył się. Tym razem też odwołano uroczystości. Ale wszyscy pamiętamy 2018 rok. 

Obchody 11 listopada. Bieg Niepodległości w Krotoszynie

Wspaniały Bieg Niepodległości miał miejsce w Krotoszynie w 2018 roku. To wtedy - podczas obchodów święta listopadowego - biegacze – i młodsi, i starsi – pokonali symboliczne 1918 metrów ulicami Krotoszyna. Rok później w 2019 – grupa ok. 700 osób – ubrana w białe, bądź czerwone koszulki utworzyła przed krotoszyńskim ra¬tuszem, „żywą” biało-czerwoną flagę. Chwilę później, pełni dumy, w poczuciu godności, wszyscy odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Wszystko to odbyło się krótko przed startem wówczas V Biegu Niepodległości, który 11 listopada przemknął wtedy ulicami Krotoszyna. 

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada – odwołane 

Niestety – tradycja ta „zamarła” w 2020 roku. Powód? Szalejąca wówczas pandemia koronawirusa. Wszyscy jednak mieli nadzieję, że w tym roku Bieg Niepodległości wróci na ulice Krotoszyna. Niestety – tak się nie stało. 

- W związku z epidemią koronawirusa powiatowo-gminne obchody Święta Niepodległości zostały odwołane - poinformował krotoszyński urząd na swoje stronie www.krotoszyn.pl.

Podobny komunikat wydało starostwo zaznaczając jednocześnie, że będzie uroczyste odsłonięcie tablicy.  

Uroczyste odsłonięcie tablicy zawieszonej na ścianie budynku Starostwa Powiatowego upamiętniającej pobyt 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Krotoszynie w setną rocznicę jego przybycia nastąpi w obecności delegacji starosty krotoszyńskiego oraz burmistrza Krotoszyna dnia 11 listopada o godz. 11.30. Następnie zostaną złożone wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności o godz. 12.00 - poinformowało starostwo powiatowe w Krotoszynie.

Świętuj 11 listopada. Wywieś flagę 

Włodarz Krotoszyna Franciszek Marszałek mówi, że choć tegoroczne oficjalne obchody ze względu na panującą sytuację są skromniejsze to zachęca wszystkich mieszkańców do uczczenia Święta Niepodległości.

-  Poprzez wywieszenie biało – czerwonej flagi państwowej. To nasze wspólne święto - mówi nam Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Mimo tych utrudnień pandemicznych – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy prócz wywieszenia flagi zwyczajnie przypomnieli sobie – jak świętowaliśmy – w poprzednich latach – choćby we wspomnianym już 2018 roku - kiedy mieszkańcy Krotoszyna i okolic wzięli udział w Biegu Niepodległości ulicami miasta czy 2019 rok – kiedy ok. 700 osób – ubranych w białe, bądź czerwone koszulki utworzyło przed krotoszyńskim ratuszem biało-czerwoną flagę.

Warto też pamiętać słowa marszałka Józefa Piłsudskiego - ojca polskiej niepodległości, naczelnika państwa w latach 1918-1922. Mówił on wprost, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy