Reklama

Krotoszyn. Hulajnogi elektryczne do wypożyczenia. Jak z nich korzystać? Ile to kosztuje?

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Hulajnogi elektryczne do wypożyczenia. Jak z nich korzystać? Ile to kosztuje? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Krotoszynie stoją hulajnogi elektryczne. Mogą z nich korzystać mieszkańcy. Jednak nie za darmo.

W Krotoszynie uruchomiony został system hulajnóg elektrycznych. Testować je można do końca listopada. 

Hulajnogi elektryczne w Krotoszynie. To na razie pilotaż 

Hulajnogi elektryczne w Krotoszynie wystawione są na stacjach roweru miejskiego Krotower. Można je spotkać także zaparkowane w mieście. By z nich korzystać, potrzebna jest aplikacja na androida [KLIKNIJ, BY POBRAĆ] lub IOS [KLIKNIJ, BY POBRAĆ]. Po zarejestrowaniu się w aplikacji, należy załadować ją wybraną kwotą, bo przejazd hulajnogą nie jest darmowy. 

Za odblokowanie hulajnogi elektrycznej płacimy 2 złote. Następnie 0,69 zł za każdą minutę wypożyczenia i 0,09 zł za pauzę. Płatność następuje za pomocą aplikacji, którą najpierw musimy doładować odpowiednią kwotą. 

Hulajnogi wprowadzono na razie testowo i dla samorządu bezkosztowo. A czy będą szanowane, to już zależy od ich użytkowników - podkreślają władze Krotoszyna. 

Miasto z funkcjonowaniem hulajnóg elektrycznych nie ma tak naprawdę nic wspólnego. Ani nie płaci za nie, ani na nich nie zarabia. 

Firma zwróciła się do nas z pytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani takim projektem pilotażowym. Burmistrz wyraził aprobatę. Natomiast jest to działalność komercyjna, bez udziału miasta. Zarówno koszty jak i zysk jest po stronie firmy -podkreśla Michał Kurek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w krotoszyńskim urzędzie.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną? 

Warto pamiętać, że korzystając z hulajnogi elektrycznej, musimy przestrzegać prawa o ruchu drogowym. Przepisy, które regulują status tego środka lokomocji obowiązują od niespełna 1,5 roku.

Zgodnie z nimi, dorośli, czyli osoby powyżej 18. roku życia mogą jeździć hulajnogą elektryczną bez ograniczeń. Jednak dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Natomiast dzieci poniżej 10. roku życia mają zakaz jeżdżenia hulajnogą po drogach publicznych. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko poniżej 10. roku życia może korzystać z hulajnogi elektrycznej - jednak tylko pod opieką osoby dorosłej. 

Prędkość jazdy hulajnogą elektryczną jest ograniczona 

To nie jedyne zmiany jeżeli chodzi o hulajnogi elektryczne. Osoby z nich korzystające nie mogą jeździć szybciej, niż 20 km/h. I to tylko po ścieżkach rowerowych lub jezdni, na których maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Gdy dozwolona prędkość na drodze jest wyższa niż 30 km/h, a przy jezdni nie ma ścieżki rowerowej - hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku. Jednak tylko z szybkością dostosowaną do prędkości pieszych. 

Dodatkowo osoby kierujące hulajnogą elektryczną nie mogą przewozić na niej innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnąć czegokolwiek, korzystać w czasie jazdy z telefonu komórkowego lub być pod wpływem alkoholu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy