reklama
reklama

Krotoszyn. Dzień Flagi [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Dzień Flagi [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 20 lutego 2004 roku Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co warto wiedzieć o polskiej fladze? I jak świętowano wcześniej w Krotoszynie? Zobaczcie!
reklama

Przypadający 2 maja Dzień Flagi nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Choć wiele firm w tym dniu nie pracuje, dzięki czemu pracownicy mają długi weekend na majówkę. 

Projekt złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Wybór 2 maja nie jest przypadkowy - ma podkreślać obchody Światowego Dnia Polonii, a także nawiązywać do refleksji o szczytnych kartach polskiej historii, które towarzyszą Polakom na początku maja.

2 maja. Dzień Flagi. Co powinniśmy wiedzieć o fladze Polski?

  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Weksylia  mogą  pozostawać  na  maszcie  od  świtu  do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli  eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości.  Wieczorem  podnosi  się  ją  na  szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie  pomnika  (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak  nie  naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw

2 maja. Dzień Flagi. Jaka jest kolejność?

W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii: 

1. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Flaga innego państwa.

3. Flaga województwa.

4. Flaga powiatu.

5. Flaga gminy (miasta, gminy miejsko­wiejskiej, gminy wiejskiej).

6. Flaga Europejska.

7. Flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga ONZ, flaga NATO).

8. Flaga służbowa  (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej,

Poczty Polskiej, straży miejskiej).

9. Flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.

10. Flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

Hierarchii tej należy przestrzegać przy wszystkich formach eksponowania  lag i bannerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów sportowych.

Z wymienionymi powyżej flagami nie wolno eksponować flag reklamowych.

Przez wiele lat Święto Flagi w Krotoszynie obchodzone było hucznie. Krotoszyński Ośrodek Kultury razem z urzędem miejskim organizował imprezę pod nazwą "Oswajamy Patriotyzm" podczas której mieszkańcy Krotoszyna otrzymywali śpiewniki, by wspólnie z Krotoszyńską Orkiestrą Dętą wykonywać polskie pieśni patriotyczne. Na zakończenie imprezy rozdawane były flagi narodowe.  Zobaczcie, jak świętowano w Krotoszynie Dzień Flagi w minionych latach!

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama