Koniec geodezyjnych map analogowych w krotoszyńskim starostwie. Nadchodzi era cyfryzacji. – Od kilkunastu lat z mozołem budujemy cyfrową bazę danych inwentaryzacyjnych na naszym terenie. I udało nam się stworzyć cyfrową bazę danych związaną z ewidencją gruntów i uzbrojeniem terenów – mówi Dariusz Kłakulak, naczelnik wydziału geodezji w starostwie.
I przekonuje, że skutkuje to poprawą jakości obsługi petentów. – To także wiarygodność i czytelność danych zawartych w mapach, które tworzone są na podstawie materiałów źródłowych, nie przerysowanych. To ważne, bo dane, z których powstały, to dane pomiarowe z okresu od 150 lat wstecz.
To był jednak pierwszy etap modernizacji zasobów. Teraz geodezja wskoczyć ma na wyższy poziom, dzięki realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych. – Zamierzamy uruchomić sześć e-usług, które usprawnią pracę wydziału i spowodują, że nasi interesanci będą posiadali szybki, wiarygodny dostęp do ewidencji gruntów i budynków. W szczególności będą to mieszkańcy powiatu, którzy poprzez e-usługi będą mogli nabyć dane cyfrowe w zakresie map i dokonać od razu płatności online – tłumaczył Dariusz Kłakulak.
Ale beneficjentami tzw. portalu mapowego systemu powiatowego zasobu geodezji i kartografii będą też komornicy, rzeczoznawcy, geodeci czy projektanci, którzy poprzez e-usługi będą mogli składać wnioski o udostępnienie konkretnych danych. – Przeprowadzona będzie też modernizacja ewidencji gruntów i budynków przez uzupełnienie danych kartoteki budynków i lokali oraz zapewnienie kompatybilności funkcji udostępniania i wymiany danych – wskazuje szef geodezji.