Reklama

Krotoszyn. Co ustalił prokurator w sprawie byłego wikariusza parafii Marii Magdaleny?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Krotoszyn. Co ustalił prokurator w sprawie byłego wikariusza parafii Marii Magdaleny? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyło się prokuratorskie postępowanie w sprawie byłego wikariusza parafii Marii Magdaleny w Krotoszynie, pod adresem którego padły oskarżenia o popełnienie przestępstwa o charakterze seksualnym.

Reklama

Ksiądz podejrzewany o przestępstwo o charakterze seksualnym do 2009 roku pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Krotoszynie oraz uczył religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krotoszynie. W 2009 roku został proboszczem parafii Skałągi (dekanat wołczyński), a od 2016 proboszczem parafii w Gołuchowie w powiecie pleszewskim.

Wszystko zaczęło się od pogłosek o rzekomym odejściu proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie.

Krążyły one już pod koniec 2020 roku. Wtedy też pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje, że do prokuratury miało wpłynąć zgłoszenie dotyczące podejrzenia molestowania przez księdza osoby niepełnoletniej w czasach, gdy pełnił on posługę w krotoszyńskiej parafii. I że to właśnie zgłoszenie - miało być podstawą wprowadzenia zmian kadrowych w parafii w Gołuchowie. 

O wyjaśnienia poprosiliśmy wówczas - jeszcze w grudniu 2020 roku - zarówno Kurię Diecezjalną w Kaliszu, jak i sekretarza abp Grzegorza Rysia – administratora apostolskiego diecezji. Przedstawiciele Kościoła nie potwierdzili wówczas - tych doniesień.

Na obecną chwilę i na podstawie wiedzy - jaką posiadam - mogę odpowiedzieć, że nie ma zmiany proboszcza w parafii Gołuchów - poinformował nas wtedy ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.  

Kuria wszczęła dochodzenie

Jednak w styczniu 2021 roku  wyznaczono nowego administratora gołuchowskiej parafii. Zaś Kuria Diecezjalna w Kaliszu przyznała, że wszczęła dochodzenie kanoniczne w sprawie byłego proboszcza parafii w Gołuchowie. 

W zawiązku z prowadzonym dochodzeniem kanonicznym, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej i „Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia” - ksiądz został zawieszony w pełnieniu urzędu proboszcza parafii w Gołuchowie – informował ks. Marcin Papuziński z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

I dodawał.

Oznacza to, że na czas tegoż dochodzenia został on odsunięty od administrowania parafią i pracy duszpasterskiej.

Co ustaliła prokuratura?

Dochodzenie w sprawie byłego wikariusza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Krotoszynie prowadziła również Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie. To tam wpłynęły materiały, które wymagały przeprowadzenia czynności przesłuchania przed sądem.

To typowa procedura w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa o charakterze seksualnym. Chodzi o to, żeby osoby tylko raz składały zeznania – mówił nam wtedy prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. 

Jak się dowiedzieliśmy śledztwo to został zakończone - umorzeniem.

Postępowanie prowadzone przez prokuraturę w Krotoszynie zakończyło się decyzją o jego umorzeniu -powiedział nam prokurator Maciej Meller.

Dodał, że w ramach postępowania zebrano obszerny materiał dowodowy  w zakresie czterech wątków. 

I w oparciu o te ustalenia prokurator do części czynności stwierdził przedawnienie, a do części - brak znamion czynu zabronionego – precyzuje prokurator Meller.

I podsumowuje.

To postępowanie jest prawomocne.

Nie ma jeszcze decyzji Kurii

A co z dochodzeniem kanonicznym prowadzonym przez Kurię? 

Dochodzenie kanoniczne nie zakończyło się. Decyzje administracyjne zostaną podjęte po zakończonym dochodzeniu kanonicznym -  poinformował  rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu - ks. Michał Włodarski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy