Reklama

Koźmin Wlkp. Z okazji lecia szkoły, w niebo poszybowało 150 gołębi [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Koźmin Wlkp. Z okazji lecia szkoły, w niebo poszybowało 150 gołębi [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Moment ten był jednym z punktów święta patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. a także inauguracją obchodów 150-lecia lecia placówki.

Uroczystości związane z obchodami święta patrona koźmińskiej „jedynki”, rozpoczęły się od zapalenia przez członków samorządu uczniowskiego znicza pod znajdującą się na rynku tablicą poświęconą Januszowi Podlewskiemu, którego postać związana była ze szkołą. Chwilę później, przy dźwiękach hymnu narodowego, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę.

Święto patrona szkoły, to jednocześnie inauguracja obchodów 150-lecia jej istnienia. Jak podają źródła historyczne, początki szkoły sięgają II połowy XIX wieku. 3 lipca 1869 roku odbyło się poświęcenie „kamienia fundamentalnego” pod budowę szkoły, którą w bardzo szybkim tempie wybudowano i oddano do użytku. Według zapisów pamiętnika Cieszyńskiego, było to we wrześniu 1870 roku.

 

To moment do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci i okazja do sięgnięcia w przeszłość oraz przywołania faktów o wydarzeniach i ludziach. Ważną datą w historii szkoły był strajk uczniów przeciwko nauczaniu w języku niemieckim. Za początek strajku szkolnego przyjmuje się dzień 19 września 1906r, kiedy najpierw dzieci z klasy I, tj. najwyższej zwróciły wręczone im podręczniki, a następnie z klasy II. Po wakacjach strajk objął całą szkołę, mimo że od 1 października 1906r. władze szkolne przywróciły naukę języka polskiego wstrzymaną w kwietniu – przemawiał do zebranych uczniów, nauczycieli a także zaproszonych gości Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Krotoszynie.

 

Po przemówieniu szefa szkoły a następnie odśpiewaniu szkolnego hymnu, przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment, a więc wypuszczenie 150 gołębi z okazji 150-lecia szkoły. Zaś zwieńczeniem uroczystości było otwarcie Szkolnej Izby Pamięci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE