Na „pierwszy ogień” idzie odcinek obejmujący ulicę Zamkową, od młyna aż do torów. Założono, że koszt budowy tego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej z Koźmina Wlkp. do Staniewa, pochłonie około 88 tys. zł. Podzielić się nim miały po połowie, podobnie jak ma mieć to miejsce w przypadku całego zadania, samorząd powiatu krotoszyńskiego oraz gminy Koźmin Wlkp.
Powiat zwrócił się do nas z prośbą o dofinansowanie. Na pewno na tę prośbę odpowiem pozytywnie, ponieważ „skasowane” zostały pieniądze na remont ulicy Grębowskiej, którego nie udało się w tym roku zrealizować. Więc ten nasz udział w partycypacji środków będzie – zapewniał jakiś czas temu Maciej Bratborski, burmistrz Koźmina Wlkp.
Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wybudowanie pierwszego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej z Koźmina Wlkp. do Staniewa. Chęć wykonania prac zgłosiły dwie firmy – Gembiak & Mikstacki z Krotoszyna (77.348 zł) oraz Mal-Pol z Krotoszyna (66.733 zł). Ostatecznie budową zajmie się drugie z przedsiębiorstw. Prace mają zostać zakończone w październiku br.
W sumie budowa duktu dla pieszych i rowerzystów z Koźmina Wlkp do Staniewa ma pochłonąć około 2 mln zł. Realizacja zadania możliwa jest dzięki temu, że z planu inwestycyjnego wypadł remont ulicy Grębowskiej w Koźminie Wlkp. wraz z przebiegającym przez drogę mostem.
Niestety nie dostaliśmy dofinansowania ze środków zewnętrznych, więc remont Grębowskiej póki co, zostaje odsunięty w czasie. W takiej sytuacji chcielibyśmy się skupić na budowie ścieżki pieszo-rowerowej z Koźmina Wlkp. do Staniewa – zapowiadał jakiś czas temu Paweł Radojewski, wicestarosta krotoszyński.
Dodatkowo powiat szuka możliwości dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych.
Będziemy składać wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki z puli tzw. starych schetynówek. Jeżeli się nie uda otrzymać tego wsparcia, to postaramy się choć ze środków własnych oraz koźmińskiego samorządu, wybudować ścieżkę w granicach miasta a później dalej szukać możliwości pozyskania środków zewnętrznych – zwracał uwagę Paweł Radojewski.