Reklama

Koźmin Wlkp. Od stycznia podwyżka opłat za śmieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AFUMiG

Koźmin Wlkp. Od stycznia podwyżka opłat za śmieci - Zdjęcie główne

Radni z Koźmina Wlkp. przegłosowali podwyżkę opłat za śmieci | foto AFUMiG

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Koźmina Wlkp. zdecydowały o podwyższeniu opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to, że od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą o 4 zł więcej od osoby.

Radni rady miejskiej w Koźminie Wlkp. - większością głosów - przegłosowali podwyżkę opłat za śmieci.

Obecnie mieszkańcy gminy Koźmin Wlkp. za wywóz odpadów komunalnych płacą 28 zł miesięcznie od osoby (27,50 zł w przypadku posiadania kompostownika). Od stycznia 2023 roku ma to się jednak zmienić. 

Mieszkańcy gminy Koźmin zapłacą więcej za śmieci

Podwyżka opłat za wywóz śmieci komunalnych w gminie Koźmin Wlkp. wyniesie 4 złote. Oznacza to, że mieszkańcy zapłacą 32 zł od osoby miesięcznie (lub 31,50 zł w przypadku posiadania kompostownika). 

Jak tłumaczył burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski - podwyżka jest konieczna m.in. ze względu na wzrost inflacji i rosnące ceny energii. 

W związku z wysoką inflacją, wzrostem kosztów cen energii i paliw, a także średnich wynagrodzeń nie jesteśmy w stanie – przy obecnej stawce – zbilansować kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Proponujemy stawkę 32 zł od osoby. To pozwoli nam ogłosić przetargi i podpisać umowy na transport i zagospodarowanie odpadów. Jest to podwyżka o 14 procent, niższa niż inflacja, jednak według naszych obliczeń, wystarczająca, by zbilansować gospodarkę odpadami – mówił Maciej Bratborski. 

Wiadomo, ile wyniosą dochody z opłat śmieciowych w gminie Koźmin 

Według prognoz urzędu miejskiego w Koźminie Wlkp. - w przyszłym roku za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina zapłaci 4.478.106 zł, z czego większość (3.939.638 zł) to odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. 

Na terenie gminy Koźmin Wlkp. mieszka - na podstawie danych zawartych w deklaracjach śmiechowych - 11.717 osób. Prognozy gminy zakładają, że 3.537 osób korzystać będzie z kompostowników, dzięki czemu za śmieci zapłacą miesięcznie o 50 groszy mniej.

Na podstawie wszystkich wyliczeń szacuje się, że roczny dochód z opłat śmieciowych wyniesie 4.478.106,00 zł. 

Uzyskane roczne dochody pozwolą na pokrycie prognozowanych kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy