Reklama

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Co się zmieni?

Opublikowano: 10 czerwca 2021 14:11
Autor: Marta Popławska | Zdjęcie: Kancelaria Premiera

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Co się zmieni? - Zdjęcie główne

Rząd luzuje obostrzenia na wakacje | foto Kancelaria Premiera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce cały czas utrzymuje się na niskim poziomie. Dlatego też rząd kontynuuje luzowanie obostrzeń.

Reklama

Jesteśmy krajem, który ma obecnie stosunkowo liberalne obostrzenia w Europie. Ten poziom obostrzeń w innych krajach jest zdecydowanie większy. We Francji obowiązuje nadal godzina policyjna – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na początku czerwca, gdy ogłaszał nowe decyzje w związku z obostrzeniami. 

Obostrzenia obowiązujące od 6 czerwca:

 • otwarcie sal zabaw dla najmłodszych. L limit jednej osoby na 15 m2,
 • przywrócenie możliwości organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m. kw.,
 • limit obowiązujący na imprezach, w tym weselach, oraz podczas zgromadzeń publicznych został zwiększony z 50 do 150 osób 
 • w transporcie zbiorowym obowiązuje limit maksymalnie 75 proc. obłożenia.

Co ważne! Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione; one nie będą liczone ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani w żadnych innych. 

Luzowanie obostrzeń na wakacje

Dziś rząd zapowiedział zniesienie kolejnych obostrzeń na wakacje. 

Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki - stwierdził podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

I zapowiedział, że poluzowane obostrzenia będą obowiązywały przez okres letni. 

Od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 26 czerwca kolejne, które będą obowiązywały przez okres wakacji - cały lipiec i sierpień – wskazał premier Mateusz Morawiecki. 

Obostrzenia – od 13 czerwca

Od 13 czerwca rząd zezwala na większą liczbę wiernych w kościołach. 

Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach, połowa miejsc w kościołach będzie mogła być zajęta – oznajmił premier. 

W związku ze zbliżającym się EURO 2020 otwarty zostanie także stadion narodowy w Warszawie. 

W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy. 

Od 13 czerwcach w kinach, teatrach i na koncertach otwarte zostaną także strefy gastronomiczne. Oznacza to, że widzowie będą mogli kupić np. popcorn i jeść go podczas seansu filmowego. 

Luzowanie obostrzeń - od 26 czerwca

Od 26 czerwca zwiększą się limity uczestników targów i konferencji, a także osób biorących udział w wydarzeniach sportowych i koncertach. 

Od 26 czerwca łagodzimy obostrzenia na czas wakacji. Targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – 1 osoba na 10 m2. Wydarzenia sportowe i koncerty będą się mogły odbywać z 50 proc. obłożeniem miejsc – wyliczał Mateusz Morawiecki. 

Rząd – chcąc zachęcić Polaków do korzystania z letniego wypoczynku w kraju – zwiększa także liczbę osób, które będą mogły przebywać w hotelach i pensjonatach. Co ważne, do limitu nie będą wliczane dzieci do lat 12. 

W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększamy limit zajętych miejsc do 75 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia. Chcemy zachęcić dzieci do wyjazdów wakacyjnych - mówił premier. 

26 czerwca otwarte zostaną dyskoteki – z limitem 150 osób w lokalu. 

Tak jak w przypadku wcześniejszego luzowania obostrzeń – do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi. 

Obostrzenia od 26 czerwca:

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.