Reklama

Krotoszyn. Są szkoły, gdzie tylko 30% nauczycieli jest zaszczepionych

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Są szkoły, gdzie tylko 30% nauczycieli jest zaszczepionych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Są szkoły w gminie Krotoszyn, gdzie jedynie 30 procent nauczycieli zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi. Czy obowiązkowe szczepienia to zmienią?

Ilu nauczycieli w gminie Krotoszyn jest zaszczepionych przeciwko koronawirusowi? Oficjalnych danych nie ma, bo dyrektorzy nie mają prawa zbierać takich danych. Nieoficjalne liczby jednak nie są optymistyczne. W gminie Krotoszyn są szkoły, gdzie wyszczepienie wśród nauczycieli sięga jedynie 30 procent. Oznacza to, że tylko 3 na 10 pedagogów przyjęło szczepionkę. 

Są szkoły, gdzie ten wskaźnik jest dość wysoki - sięgający 70 kilku procent - ale są też szkoły, gdzie wynosi on jedynie 30 procent. Oznacza to, że aż 70 procent nauczycieli nie jest zaszczepiona - mówi Małgorzata Milcarek, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w krotoszyńskim urzędzie. 

Nie mogą pytać, czy nauczyciel jest zaszczepiony

Dyrektorzy czy władze gminy nie mają prawa oficjalnie wymagać od nauczycieli, by potwierdzili, czy są zaszczepieni. To dane wrażliwe, których - w obecnym systemie prawnych - nie musimy ujawniać nikomu. Tym bardziej dyrekcja nie może wymagać od nauczycieli, by się zaszczepili. 

Póki co stan prawny jest taki, że każdy ma prawo decydować o tym, czy chce się zaszepić czy nie. Nie możemy go do tego przymuszczać. To dotyczy każdej grupy zawodowej. Możemy mówić, apelować, zachęcać do szczepień. I robimy to przy każdej okazji. Ale nic więcej nie możemy zrobić - podkreśla Małgorzata Mielcarek. 

Problem jednak w tym, że nauczyciele to szczególna grupa zawodowa - pracują z dziećmi, które w większości nie są zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Jak na razie szczepionkę mogą przyjąć jedynie dzieci od 12 roku życia. Choć cały czas trwają pracę nad dopuszczeniem do szczepień również dzieci pomiędzy 5 a 11 rokiem życia. 

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli

Dlatego też rząd zdecydował, że od marca 2022 roku szczepienia przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli będą obowiązkowe. 

Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych - zapowiedział 7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając kolejne obostrzenia. 

 

Czy Waszym zdaniem to dobre rozwiązanie? Czy nauczyciele powinni być zmuszeni do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi? Czekamy na Wasze komentarze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy