Reklama

Koronawirus. Dla kogo i kiedy będzie szczepionka na COVID-19?

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Dla kogo i kiedy będzie szczepionka na COVID-19? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Darmowa, dobrowolna i dwudawkowa – taka ma być szczepionka na koronawirusa. Właśnie rusza narodowy program szczepień – o czym poinformowali rządzący na dzisiejszej konferencji prasowej.

Kogo narodowy program szczepień przeciwko koronawirusowi obejmie w pierwszej fali i gdzie będzie można się zaszczepić?

 

Rząd zamówił już 45 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Będą one darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

 

Rządzący ogłosili narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 Już od dziś mogą zgłaszać się podmioty lecznicze chcące stworzyć punkty szczepień na koronawirusa i wziąć tym samym udział w tym narodowym szczepieniu Polaków. Mają na to czas do 11 grudnia.

Po tej dacie podejmiemy decyzję, ile szpitali tymczasowych zostanie wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień. A 15 grudnia pojawią się informacje o punktach, w których będzie można się zaszczepić. Chcemy stworzyć takie punkty w każdej gminie, szacujemy że będzie ich około 8 tys. - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM - Michał Dworczyk.

Ogłoszenie o naborze opublikowano na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Szczepionki na COVID-19. Punkt w każdej gminie

 

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że Polska, która złożyła zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki przeciwko Sars-COV-2, będzie wśród pierwszych krajów, do których ona trafi. Jednak to – kiedy dokładnie szczepionki trafią do naszego kraju – zależne jest już od ich producentów. Wedle szacunków rządzących w akcję szczepienia na COVID-19 zaangażowanych ma zostać ok. 50 tys. osób z personelu medycznego.

W każdej gminie ma pojawić się mobilny punkt szczepień, z którego będą mogły skorzystać osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu stacjonarnego. Kwalifikację do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo do wykonywania zawodu na terenie Polski – przekazał na konferencji szef KPRM.

Nakreślił też warunki, które muszą spełniać podmioty lecznicze przy naborze do systemu szczepień. Otóż podmiot musi być czynny minimum pięć dni w tygodniu, musi dysponować przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym, musi mieć  potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny. Spełnione muszą być też odpowiednie warunki lokalowe.

 

Szczepionka na COVID-19. Kiedy będą szczepić?

 

Nie oznacza to, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna dziś czy jutro.

Będzie dostępna prawdopodobnie w styczniu - poinformował na konferencji prasowej doradca premiera prof. Andrzej Horban.

 I dodał.

Szczepionka jest bezpieczna, nie modyfikuje genetyki. Chcieliśmy zdementować takie doniesienia – wskazał Andrzej Horban.

 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi– wedle wstępnych szacunków – rozpoczną się w lutym przyszłego roku. Prowadzone mają być w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Objąć mają najpierw pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz seniorów.

 

Jak będzie można się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?

A jak to wszystko ma wyglądać w praktyce? Najpierw rejestrujemy się online lub metodą tradycyjną. Po czym zgłaszamy do punktu szczepień. Tam kwalifikuje nas lekarz i jeśli będzie jego zgoda – zostaniemy zaszczepieni. Może to zrobić pielęgniarka, ratownik medyczny. Po 21 dniach zgłaszamy się ponownie – na powtórzenie szczepienia. Bo szczepiona na COVID-19 jest dwudawkowa. I uwaga – zaszczepić mogą się również ci, którzy przeszli już koronawirusa.

 

Czy ten plan się powiedzie? Trudno dziś orzec w obliczy wspomnianych już informacji – że tylko niewielka cześć społeczeństwa chce się zaszczepić. Tymczasem prof. Horban podkreślał na konferencji, że szczepiona zadziała – kiedy zaszczepiona zostanie większość populacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE