Reklama

Koronawirus. Cała Polska w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia!

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Cała Polska w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj o tym, że rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z koronawirusem.

Liczba zakażeń koronawirusem w kraju cały czas rośnie.

Niestety, sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych – przyznał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia natomiast wskazał, że nadchodzący tydzień będzie decydujący.

Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy charakter wzrostu zachorowań się zmieni. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, wykładniczego charakteru rozwoju pandemii, będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań dziennie. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego - mówił Adam Niedzielski. 
Dlatego też rząd zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia, które będą miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Obostrzenia beda mialy swoj skutek za 10 - 14 dni. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł przekazać lepsze informacje – mówił Mateusz Morawiecki.


Przyznał także, że – jeżeli mimo obostrzeń liczba zakażeń nadal będzie rosnąć – rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Gdyby te obostrzenia nie działały, będziemy musieli dokonać dalszych zamknięć i ograniczeń. Jeśli trzeba będzie w pewnym momencie wprowadzić lock down, to trzeba będzie to zrobić – wskazał Mateusz Morawiecki.

 

NOWE OBOSTRZENIA - CAŁA POLSKA W CZERWONEJ STREFIE

 

Zdecydowano więc, że od jutra cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. Co za tym idzie, w całym kraju będzie m.in. obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji wesel i innych tego typu uroczystości, w sklepach limity 5 osób na jedną kasę, zakaz korzystania z basenów i siłowni przez osoby prywatne i nauka zdalna w szkołach ponadpodstawowych.

 

Dodatkowo rząd wprowadził kolejne obostrzenia w całym kraju.


NAUKA ZDALNA I OGRANICZENIA DLA MŁODZIEŻY

 

Uczniowie Szkół Podstawowych z klas 4 – 8 przechodzą na naukę zdalną.

Po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej – wskazał Mateusz Morawiecki.


Kolejnym obostrzeniem jest zakaz samodzielnego wychodzenia z domu dzieciom i młodzieży do 16. roku życia. Zakaz będzie obowiązywał w godzinach od 8:00 do 16:00.

 

ZAMKNIĘCIE LOKALI GASTRONOMICZNYCH

Mateusz Morawiecki zapowiedział także zamknięcie gastronomii – pubów, restauracji, barów i kawiarni. W nich będzie możliwe tylko zamawianie jedzenia na wynos.

To obostrzenie na razie jest zaplanowane na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia, jeżeli nie zobaczymy spadku liczby zakażeń, albo – co gorsze – jeśli ta liczba będzie nadal rosła – wskazał Mateusz Morawiecki.
 

SPOTKANIA TYLKO DO 5 OSÓB

Premier zapowiedział również, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń, spotkań i zebrań powyżej 5 osób.

Ważne wyjątki to oczywiście wszyscy, którzy mieszkają razem, a także dla celów zawodowych – np. pracownicy budowlani, którzy muszą w jednej grupie wykonać jakąś czynność – mówił Mateusz Morawiecki.

 

SENIORZY POWINNI ZOSTAĆ W DOMACH

W czasie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki wskazał również, że należy szczególnie zadbać o seniorów.

Powyżej 70. roku życia umiera 70 proc. osób umierających na Covid-19. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach - apelował Mateusz Morawiecki.

 

Wskazał również, że osoby powyżej 70. roku życia, które nie są aktywne zawodowo powinny pozostać w domach. By im pomóc w codziennych zakupach i obowiązkach – rząd zapowiedział powstanie Korpusu Wsparcia Seniorów.

Celem zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną lub rodzina nie może im pomagać". Będą w nim działać m.in. wolontariusze i harcerze – mówił Mateusz Morawiecki.

Zamknięte zostaną także sanatoria.

MOŻLIWE ZAMROŻENIE GOSPODARKI?

Premier wskazał, że liczy na to, iż nowe obostrzenia zmniejszą liczbę zakażeń koronawirusem, dzięki czemu nie będzie trzeba zamrażać gospodarki.

Te obostrzenia są poważne, ale też liczę na to, że gospodarka będzie nadal pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy różnego rodzaju zakładów produkcyjnych. Ale apelujemy – wszędzie tam musimy przestrzegać ścisłych rygorów sanitarnych – dodał Mateusz Morawiecki.

 

CZY 1 LISTOPADA CMENTARZE ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE?

Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy 1 listopada cmentarze zostaną zamknięte. Wskazał, że ostateczna decyzja zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu i zależy ona od liczby zakażeń koronawirusem.

Mateusz Morawiecki zaapelował jednak, by nie odwiedzać tłumnie cmentarzy 1 listopada.

Jednak już teraz chcę – w ślad za wieloma osobami, które apelują o pozostanie w domu 1 listopada – powtórzyć ten apel – wskazał Mateusz Morawiecki.

OBOSTRZENIA W WALCE Z KORONAWIRUSEM:

 

  • Cała Polska w czerwonej strefie,
  • Nauka zdalna dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych,
  • Zakaz samodzielnego wychodzenia dzieci do 16. roku życia w godzinach od 8:00 do 16:00,
  • Gastronomia – zamknięcie lokali, tylko jedzenie na wynos,
  • Zakaz spotkań powyżej 5 osób,
  • Apel do osób powyżej 70. lat, by pozostały w domu
  • Zamknięcie sanatoriów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE