Reklama

Komu należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Opublikowano:
Autor:

Komu należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego powraca temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8 oraz dziecko niepełnosprawne.

Na dodatkowy, 20-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 oraz dziecko niepełnosprawne mogą liczyć rodzice oraz prawni opiekunowie w przypadku zamknięcia m.in. żłobka czy przedszkola a także niemożności zapewnienia opieki przez tego typu placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z ograniczeniami sanitarnymi dotyczącymi COVID-19.

Świadczenie będzie przyznawane na okres od 1 do 20 września 2020 r. i nie będzie wliczało się do puli 60 dni w roku z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, ani limitu 30 dni na dziecko niepełnosprawne. By otrzymać zasiłek należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Zasiłku nie dostaną natomiast rodzice, którzy mają możliwość posłania dziecka do placówki, ale z obawy o jego bezpieczeństwo tego nie uczynią. Co ważne, o świadczenie można ubiegać się tylko wówczas, gdy nie ma drugiego rodzica lub opiekuna, który mógłby zaopiekować się dzieckiem.

Ponadto Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje, że do uzyskania świadczenia wystarczy pisemne oświadczenie rodzica lub opiekuna. Nie trzeba więc dostarczać żadnych dodatkowych zaświadczeń z placówek np. przedszkola czy żłobka, że dziecko nie zostało tam przyjęte z braku miejsc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE