Reklama

Reklama

Kolejne ograniczenia. Z domu wychodzić będzie można tylko w razie konieczności.

Opublikowano: wt, 24 mar 2020 20:45
Autor:

Kolejne ograniczenia. Z domu wychodzić będzie można tylko w razie konieczności. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier RP, Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali na konferencji prasowej o kolejnych ograniczeniach, jakie wprowadzone zostaną na terytorium Polski od środy, 25 marca.

Reklama

„Podejmujemy tę decyzję po to również, żeby kupić sobie czas. Kupujemy czas dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc” - Mateusz Morawiecki, premier RP

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Podstawowym ograniczeniem, które dotknie wszystkich jest ograniczenie w przemieszczaniu się. Wychodzić z domu będzie można tylko, kiedy jest to niezbędne. Do takich sytuacji należy podróż do pracy, konieczność zrobienia niezbędnych zakupów – takich jak jedzenie czy lekarstwa. Pójść będzie można również do lekarza – jeżeli jest to absolutnie konieczne. Dom opuszczać będzie można również w przypadku opieki nad bliskimi.

 

Z psem na spacer – tak, ale blisko i najlepiej samemu

Jeżeli posiadasz czworonoga, z którym trzeba wychodzić na spacer – możesz to zrobić. Natomiast należy to robić w pobliżu miejsca zamieszkania oraz unikać miejsc, gdzie może przebywać więcej osób. Spaceru nie należy też przedłużać.

Zakaz zgromadzeń – spotkać można się tylko z rodziną

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. Pamiętaj natomiast, żeby do sklepu czy po leki – jeżeli tylko jest taka możliwość – udawać się samemu.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal mogą działałć. Jednak w autobusie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

„Wszelkie przekraczanie tych norm, tych praktyk, tych ograniczeń, które dzisiaj dodatkowo jeszcze narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne” - premier RP Mateusz Morawiecki

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Jak zapowiadają władze nie przewidują tworzenia zamkniętych stref.

„W Polsce dystrybucja koronowirusa, rozprzestrzenienie się tej choroby, jest równomierne. W związku z czym – w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie występowały regionalne ogniska nie za uzasadnienia epidemicznego do wydzielana całych sektorów czy obszarów i blokowania ich w jakikolwiek sposób” - Łukasz Szumowski, minister zdrowia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.