Reklama

Kobylin. Oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Kobylin. Oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kobylińscy samorządowcy przyłączyli się do obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Samorządowcy z Kobylina przyłączyli się do upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na tę okoliczność delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicz pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych. Ponadto zgodnie z długoletnią gminną tradycją, 15 sierpnia przy okazji Biegu Piłsudskiego (w tym roku niestety się on nie odbył – przyp. red.) złożono również wiązanki kwiatów przy pamiątkowej tablicy na ratuszu oraz na grobie Mieczysława Gierdala w Smolicach.

 

Bitwa Warszawska 1920 roku jest nazywana osiemnastą najważniejszą bitwą w dziejach świata. Gdy bolszewicy uporali się z przeciwnikami wewnętrznymi na początku 1920 roku, rzucili niemal wszystkie siły na Polskę.

 

Pierwotnie Front Zachodni nacierający z Białorusi i Front Południowo-Zachodni idący z Ukrainy, po osiągnięciu linii Niemna i Bugu miały koncentrycznie uderzyć na Warszawę. Wskutek tryumfalnych meldunków o klęsce Polski, Lenin w połowie lipca zmienił plan wojny: Zdobywać Warszawę i Berlin miał tylko Front zachodni, a Front Południowo-Zachodni miał przez Lwów dotrzeć do Budapesztu i Wiednia. Rozpoczęła się wielka czerwona ofensywa.

 

 

18. decydująca bitwa w dziejach świata (…) Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji – przyznał swego czasu brytyjski polityk i pisarz Edgar Vincent D’Abernon, przewodniczący Międzysojuszniczej Misji do Polski.

 

Foto: UMiG Kobylin

Info: UMiG Kobylin oraz www.bitwa1920.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE