Władze Kobylina od dawna myślały o nowej siedzibie kobylińskiej książnicy. W końcu udało się znaleźć dla niej miejsce w budynku komunalnym przy ulicy Krotoszyńskiej 49 w Kobylinie.
Pomieszczenia, w których już niedługo zacznie urzędować książnica przeszły generalny remont.
Wnętrze zostało odmalowane, a na podłogach zamontowano nowe wykładziny. Pomieszczenia są przestronne, co znacznie poprawi komfort osób korzystających z biblioteki – podkreślają kobylińscy urzędnicy.
Remont wykonywała firma Janusza Piskorskiego, a koszt całego zadania wyniósł 129.537,00 zł.
HISTORIA BIBLIOTEKI W KOBYLINIE:
Z początkiem 1947 roku podjęto, zgodnie z życzeniem miejscowego społeczeństwa, inicjatywę utworzenia biblioteki miejskiej jako agendy Zarządu Miejskiego. Zarząd podjął stosowną uchwałę w dniu 27 stycznia 1947 roku, a w czerwcu tego samego roku wydzielono do dyspozycji tworzącej się biblioteki lokal w ratuszu po prawej stronie od głównego wejścia. Zarząd wydzielił też środki finansowe na zakup mebli i pierwszych partii księgozbioru.Na koniec 1947 roku księgozbiór liczył 423 tomy pochodzące głównie z darów miejscowego społeczeństwa, książek odzyskanych po byłej bibliotece Towarzystwa Czytelni Ludowych działającej do 1939 roku i zakupów własnych.
Dnia 8 czerwca 1947 roku Zarząd dokonał uroczystego otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobylinie. Kierownikiem biblioteki był miejscowy burmistrz, a funkcję bibliotekarki powierzono Marii Przybylskiej. Zajmowała się prowadzeniem biblioteki do 31 grudnia 1949 roku.
Z dniem 1 stycznia 1950 roku obowiązki kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobylinie powierzono Reginie Głowackiej. Kierowała placówką do 30 kwietnia 1973 roku.
W 1947 roku rozpoczęła także działalność, zlokalizowana przy ul. Aleje Powstańców Wielkopolskich 34, Gminna Biblioteka Publiczna obejmująca swoim działaniem wsie wchodzące w skład gminy Kobylin.
Funkcje kierowników tej placówki pełnili kolejno: Wojciech Szymczak, Stanisława Kaźmierczak, Zofia Drobińska i Teresa Klejewska (Bukowska).
W związku z reorganizacją administracyjną kraju z dniem 1 stycznia 1973 roku obie placówki biblioteczne zostały połączone w Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy obejmującą zasięgiem działania miasto Kobylin i 20 wsi sołeckich.
Z dniem 1 maja 1973 roku funkcję kierownika Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Kobylinie powierzono Teresie Bukowskiej.
W latach siedemdziesiątych otwarto, działające do dnia dzisiejszego, filie biblioteczne:
- w 1972 roku w Smolicach
- w 1976 roku w Łagiewnikach
Lokal, w którym obecnie znajduje się Biblioteka został przydzielony w latach sześćdziesiątych XX wieku.
W latach 1975- 1976 został wyremontowany, powiększony o dwa pomieszczenia i wyposażony w nowe meble i sprzęt biblioteczny.
W 1998 roku biblioteka otrzymała dodatkowe pomieszczenie, w którym urządzono magazyn biblioteczny oraz zaplecze sanitarne.
Z dniem 1 stycznia 2001 roku biblioteka została przekształcona w samorządową instytucję kultury, a obowiązki dyrektora instytucji powierzono Teresie Bukowskiej. Od 28 października 2014 roku funkcję dyrektora biblioteki przejęła Aldona Kordus.
Źródło: Biblioteka w Kobylinie
Zdjęcia: UM Kobylin