Reklama

Kobylin. Nagłe zatrzymanie krążenia. Jakub Nelle apeluje do mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kobylin. Nagłe zatrzymanie krążenia. Jakub Nelle apeluje do mieszkańców - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Codziennie z powodu Nagłego Zatrzymania Krążenia w Polsce umiera 100 osób. Głównie z powodu braku odpowiedniej reakcji otoczenia. Wielu tych tragedii możnaby uniknąć. Jakub Nelle - ratownik medyczny z Kobylina - apeluje do mieszkańców i mówi, co zrobić, gdy osoba z naszego otoczenia nagle przestanie oddychać.

Do nagłego zatrzymania krążenia zazwyczaj dochodzi z przyczyn kardiologicznych, w wyniku migotania komór serca. Można to leczyć, wykonując defibrylację połączoną z resuscytacją krążeniowo - oddechową (RKO). 

Jeżeli defibrylacja jest wykonana w czasie 3 - 5 minut od momentu zatrzymania krążenia, to szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą aż 70%. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o około 10% - podkreśla Jakub Nelle, ratownik medyczny z Kobylina i rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego przy SP ZOZ w Krotoszynie. 

Kobylin. Automatyczny defibrylator dostępny dla wszystkich

Dlatego w przypadku nagłego zatrzymania krążenia największe znaczenie ma czas! 

Na budynku podstacji pogotowia ratunkowego w Kobylinie zamontowane jest AED - automatyczny defibrylator. Urządzenie to - jako jedyne w powiecie krotoszyńskim - jest dostępne dla każdego przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Za jego pomocą każda osoba - nawet nie znająca zasad udzielania pierwszej pomocy - może uratować życie osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. 

Jeżeli w domu lub w miejscu publicznym znajdziecie nieprzytomną osobę, to sprawdźcie czy reaguje na dotyk, na wołanie, czy występuje oddech. Jeżeli osoba nie oddycha i nie reaguje - natychmiast zadzwońcie pod numer 999, podajcie swoją lokalizację i rozpocznijcie uciskanie klatki piersiowej. Jeżeli jest to możliwe - wyślijcie kogoś po urządzenie AED, które znajduje się na naszym budynku. Wystarczy odkręcić kapsułę i przywieźć urządzenie do domu. W ciągu 3 minut z każdej lokalizacji w naszym miasteczku jesteście w stanie to zrobić - mówi Jakub Nelle. 

Urządzenie AED po włączeniu samo powie nam, co powinniśmy robić. Przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces defibrylacji. Dzięki temu szansę na przeżycie osoby poszkodowanej wzrosną wielokrotnie. 

Foto: Jakub Nelle

Wspólnie możemy uratować komuś życie

Czas oczekiwania na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego może się wydłużyć, gdyż kobylińska karetka może być wtedy na innym wezwaniu. Dyspozytor wyśle wtedy najbliższy wolny Zespół Ratownictwa Medycznego, jednak czas dojazdu znacząco się wydłuży. Dlatego tak ważne jest, by zacząć działać jeszcze przed przybyciem ratowników. 

Dojazd Zespołów Ratownictwa Medycznego z ościennych miejscowości - Krobi, Koźmina Wlkp. czy Krotoszyna - średnio wynosi 20 minut. To zbyt długo. Nie mamy tyle czasu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. I to jest czas na twoją reakcję. Bo twoja reakcja może przyczynić się do tego, że wspólnie uratujemy komuś życie - podkreśla Jakub Nelle. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy