Reklama

Kiedy odbędą się wybory samorządowe? Sejm przegłosował nowy termin

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Kiedy odbędą się wybory samorządowe? Sejm przegłosował nowy termin - Zdjęcie główne

foto Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm zdecydował o wydłużeniu kadencji samorządów i przesunięciu terminu wyborów. Opozycja była przeciwna.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej wydłużenia kadencji samorządów, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PO, PSL i Lewicy wnioskowali o odrzuceniu tego projektu, jednak zostali przegłosowani. Wieczorem odbyło się drugie czytanie, a dziś - 29 września - głosowanie. 

Za przyjęciem ustawy i przesunięciem terminu wyborów samorządowych głosowało 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. 

Opozycja głosowała przeciwko przedłużeniu kadencji samorządów i wyborom dopiero na wiosnę 2024 roku. Jednak "za" była większość parlamentarzystów - 222 posłów z klubu PiS, Zbigniew Ziejewski z klubu Koalicji Polskiej, Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk z klubu Kukiz’15, a także Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Agnieszka Ścigaj z klubu Polskie Sprawy oraz 2 posłów niezrzeszonych - Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Wybory samorządowe wiosną 2024 roku

Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do 30 kwietnia 2024 r.

Pierwotnie wybory samorządowe miały odbyć się jesienią 2023 roku. Wtedy też mają odbyć się wybory parlamentarne.

Podczas pierwszego czytania projektu, przedstawiciel wnioskodawców - Paweł Hreniak z klubu PiS - wskazywał, że wybory samorządowe powinny odbyć się w jedną z czterech niedziel pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. 

To najszybsze możliwe po zimie terminy tak, żeby w warunkach wczesnej wiosny można było prowadzić kampanię wyborczą, a z drugiej strony nie nałożyć wyborów samorządowych na wybory do PE - przekonywał Paweł Hreniak. 

Politycy PiS twierdzą, że wydłużenie kadencji samorządów i przesunięcie wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku pozwoli uniknąć wielu problemów i leży w interesie Polski. Zdaniem wnioskodawców, bez przesunięcia głosowania, problemem będzie rozliczenie kampanii osób startujących i w wyborach parlamentarnych, i samorządowych.

Opozycja przeciwna przesunięciu wyborów samorządowych

Posłowie opozycji twierdzili natomiast, że przesunięcie wyborów samorządowych nie leży w interesie Polski, tylko w interesie rządzących.

Zdaniem opozycji, PiS chce przesunąć wybory samorządowe, ponieważ partia Jarosława Kaczyńskiego obawia się, że słaby wynik w wyborach do samorządów mógłby negatywnie wpłynąć na szanse PiS w wyborach do parlamentu.

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy przesunięcie wyborów samorządowych i przeprowadzenie ich wiosną 2024 roku to dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy