Reklama

Kiedy dziecko musi jeździć w foteliku lub na podkładce?

Opublikowano: 4 czerwca 2019 09:32
Autor: M.P.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przewożąc w samochodzie dzieci – musisz bezwzględnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Mogą one podróżować tylko w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Reklama

Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm – bez względu na wiek – musi być przewożone w foteliku lub na specjalnie do tego przystosowanej podkładce.

Co ważne – urządzenie to musi być dostosowane do wagi malucha. Przewożenie w foteliku lub na podkładce dziecka cięższego, niż wskazuje producent urządzenia jest niezgodne z prawem.

Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa.

Jeżeli nasz pasażer ma co najmniej 135 cm wzrostu a jego waga przekracza 36 kg może być przewożony w pasach bezpieczeństwa. Odstępstwo to wynika z tego, że nie produkuje się fotelików i podkładek dla dzieci ważących więcej niż 36 kilogramów.

Drugi wyjątek stanowi przewożenie na tylnym siedzeniu samochodu trójki dzieci. Przepis dopuszcza trzeciego malucha – w wieku co najmniej 3 lat – przytrzymywanego jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa, ale tylko w przypadku gdy dwoje pozostałych dzieci jest w urządzeniach podtrzymujących i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podkładki.

Za przewożenie dzieci w sposób nieprawidłowy – czyli nieodpowiednio zapiętych, przewożonych w urządzeniu niedostosowanym do wagi i wzrostu dziecka w ogóle bez takiego urządzenia – grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych - mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

 

Fot. KPP Krotoszyn

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.