Reklama

Jeździsz hulajnogą? Sprawdź, co ci grozi!

Opublikowano:
Autor:

Jeździsz hulajnogą? Sprawdź, co ci grozi! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeździsz hulajnogą elektryczną? To zgodnie z przepisami traktowany jesteś jako pieszy.

Możesz poruszać się tylko po chodniku i nie możesz – pod groźbą mandatu – korzystać ze ścieżek rowerowych. Ale uwaga! Nadciąga rewolucja. Nowe regulacje wprowadzić chce ministerstwo infrastruktury.

 

Popularność elektrycznych hulajnóg wciąż rośnie. Szczególnie w miastach. Według szacunków, same wypożyczalnie tego typu sprzętu, dysponują flotą 6.000 pojazdów (z czego połowa znajduje się w Warszawie), a do tego trzeba doliczyć hulajnogi zakupione przez użytkowników na własność. Na chodnikach robi się więc tłoczno i niebezpiecznie. Doszło już do kilku poważnych potrąceń pieszych przez hulajnogi, po których poszkodowani trafiali do szpitala.

Będzie ich więcej?

Hulajnogi elektryczne mogą w niedalekiej przyszłości stać się podstawą komunikacji miejskiej. Ministerstwo infrastruktury stara się więc podejść do tematu rozważnie, żeby nie zaprzepaścić szansy na stworzenie bardziej przyjaznych środowisku i mniej zakorkowanych miast. - Polacy pokochali hulajnogi elektryczne. To są plusy, bo to alternatywne środki komunikacji, ale to też zagrożenie. Dlatego założeniem projektu jest uregulowanie przemieszczania się urządzeniami transportu osobistego (UTO) – tłumaczy wiceminister infrastruktury - Rafał Weber.

Nowe przepisy

Co się zmieni? W świetle nowych przepisów jeżdżący hulajnogami elektrycznymi mają być zrównani prawami i obowiązkami z rowerzystami. Urządzenia Transportu Osobistego (UTO) będą mogły mieć maksymalnie 0,9 m szerokości, 1,25 metra długości i nie ważyć więcej, niż 25 kg. Prędkość maksymalna ma być ograniczona konstrukcyjnie do 25 km/h. Sprzedawane obecnie hulajnogi elektryczne mogą mieć problem tylko z tym ostatnim wymogiem. O ile w specyfikacji sprzętowej większość z nich znajduje się informacja, że są w stanie jechać z prędkością nie większą niż 25 km/h, w praktyce niektóre modele są w stanie przekroczyć bez problemu 30 km/h.

Na ścieżki

Ministerstwo infrastruktury zamierza wpuścić hulajnogi elektryczne na ścieżki rowerowe, gdzie będą koegzystować z rowerami. Jeśli w danym miejscu nie będzie ścieżki dla cyklistów, hulajnogą elektryczną będzie można jechać po ulicy (jeśli obowiązująca na niej prędkość maksymalna nie przekracza 30 km/h) lub po chodniku (jeśli po ulicy można jeździć szybciej, niż 30 km/h). Z hulajnóg elektrycznych nie będą mogły korzystać dzieci poniżej 10. roku życia. Młodzież w wieku 11-18 lat będzie mogła jeździć UTO tylko dysponując ważną kartą rowerową. Resort podkreśla, że nowe przepisy są już praktycznie gotowe i niedługo trafią na obrady. Spodziewanej daty wprowadzenia nowych regulacji w życie nie podano.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE