Reklama

Reklama

Jest polski test na koronawirusa. Powstał w Poznaniu!

Opublikowano: pt, 10 kwi 2020 16:51
Autor:

Jest polski test na koronawirusa. Powstał w Poznaniu! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Naukowcy z Poznania opracowali test na koronawirusa. Właśnie przeszedł on pozytywnie testy

Reklama

Niewiele jest ostatnio dobrych informacji z frontu walki z koronawirusem. Tym bardziej cieszą te, które się pojawiają - i w dodatku pochodzą z Wielkopolski. A wielkim sukcesem mogą pochwalić się naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania.

Polski test na koronawirusa

Naukowcy z Poznania pracowali od kilku tygodni na polskim testem na koronawirusa. Prace początkowo finansował ze środków własnych Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN). Potem ze wsparciem finansowym ruszył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, przekazując 100 tys zł. z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Później zaczęły zgłaszać się firmy i inne osoby, chcące wspomóc badania.

Polski test na koronawirusa jest skuteczny!

Polski test na koronawirusa powstał w rekordowym tempie. Naukowcy z Poznania wywiązali się z zadania w zaledwie trzy tygodnie. Potem test został przekazany do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w celu przeprowadzenia kowalidacji. W skrócie, to proces polegający na sprawdzeniu skuteczności działania, m.in. poprzez porównanie z już istniejącymi testami.

Dziś na za pośrednictwem Twittera, były już Minister Jarosław Gowin, poinformował, że praca poznańskich naukowców okazała się wielkim sukcesem.

To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny kowalidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę."

- Jarosław Gowin (wypowiedź z Twittera)

Jak poinformował Jarosław Gowin, jedną z jego ostatnich decyzji było przekazanie funduszy na rozpoczęcie produkcji polskiego testu na koronawirusa, która ma ruszyć już po świętach. Na razie wyprodukowanych ma zostać ok. 150 tys. testów.
Polski test na koronawirusa, opracowany w Poznaniu, ma być tańszy od zagranicznych, a dodatkowo bazuje w całości na odczynnikach produkowanych w Polsce.

Nie tylko praca nad testem

W Poznańskim ICHB PAN z niecierpliwością czekano na wynik kowalidacji testu. Tymczasem poznańscy naukowcy z Instytutu utworzyli Wirusową Grupę Wsparcia i zajęli się wykonywaniem badań próbek pobranych od pacjentów. Członkowie grupy poświęcają wolny czas na badania, wspierając tym samym służby medyczne. Na swoim koncie mają już ponad 3000 wykonanych testów. Dumy z postawy naukowców nie kryje Marek Figlerowicz, Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, który w liście skierowanym do naukowców napisał m.in.:

(…) Udowodniliście, że wspólnie możemy zmieniać świat, czynić go lepszym. Obok wiedzy wystarczy do tego dobra wola, nieco optymizmu i wiary. Nie bez znaczenia w całym tym przedsięwzięciu był również fakt, iż wszyscy zdecydowaliśmy się działać na zasadzie wolontariatu. Nikt nie zapytał nawet o jakąkolwiek zapłatę. Historia już wielokrotnie pokazała, iż jedynie dzięki takim działaniom i takim ludziom jak Wy mogą powstawać rzeczy wielkie, które na długo zapiszą się w naszej pamięci. (...)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.