Czy ich przybywa, czy ubywa? Czy są masowo wycinane i degradowane, czy może mają się dobrze? Ile ich jest i jakie są?
Odpowiedzi na te pytania można uzyskać, przeglądając kolejne raporty z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów (WISL).
WISL ma dostarczyć danych o stanie lasów wszystkich własności w Polsce, a także o zachodzących w nich zmianach. Prace prowadzone są wieloetapowo na ponad 30 tys. stałych powierzchni próbnych w cyklach pięcioletnich. Pierwszą inwentaryzację prowadzono w latach 2005-2009. W tym roku opublikowano wyniki trzeciego cyklu z lat 2015-2019.
Wyniki WISL są jawne i ogólnie dostępne na stronach wisl.pl oraz Banku Danych o Lasach (BDL).
Kilkusetstronicowe raporty są bardzo szczegółowe. Można w nich znaleźć informacje dotyczące stanu lasów ogółem, jak również w podziale na poszczególne formy własności, np. prywatne, gminne, zarządzane przez Lasy Państwowe itd. Dowiemy sią z nich m.in. o występujących w lasach gatunkach, wieku drzew, ich stanie zdrowotnym, a także, ile mamy w lasach drewna, ile drewna przyrasta każdego roku, a ile jest wycinane itp.
Dzięki jawności danych WISL każdy może rzetelnie ocenić zmiany zachodzące w naszych lasach, a także poznać różnice pomiędzy lasami różnych form własności. Z ostatniego raportu dowiadujemy się również, że mamy w kraju prawie milion hektarów gruntów porośniętych roślinnością leśną, które nie figurują w ewidencji jako lasy. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi około 9 242,4 tys. ha bez gruntów związanych z gospodarką leśną (wg GUS stan w dniu 31 grudnia 2017 r.), co odpowiada lesistości 29,6%.
WISL jest przeprowadzana na zlecenie Lasów Państwowych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) we współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa.
Warto zajrzeć również na stronę Nadleśnictwa Krotoszyn, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji na temat lasów w naszym regionie.