Reklama

Jak zmieniają się polskie lasy?

Opublikowano:
Autor:

Jak zmieniają się polskie lasy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W obliczu doniesień medialnych wielu z nas zadaje sobie pytanie o zmiany zachodzące w polskich lasach.

Czy ich przybywa, czy ubywa? Czy są masowo wycinane i degradowane, czy może mają się dobrze? Ile ich jest i jakie są?

Odpowiedzi na te pytania można uzyskać, przeglądając kolejne raporty z Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów (WISL).

 

WISL ma dostarczyć danych o stanie lasów wszystkich własności w Polsce, a także o zachodzących w nich zmianach. Prace prowadzone są wieloetapowo na ponad 30 tys. stałych powierzchni próbnych w cyklach pięcioletnich. Pierwszą inwentaryzację prowadzono w latach 2005-2009. W tym roku opublikowano wyniki trzeciego cyklu z lat 2015-2019.

 

Wyniki WISL są jawne i ogólnie dostępne na stronach wisl.pl oraz Banku Danych o Lasach (BDL). 

Kilkusetstronicowe raporty są bardzo szczegółowe. Można w nich znaleźć informacje dotyczące stanu lasów ogółem, jak również w podziale na poszczególne formy własności, np. prywatne, gminne, zarządzane przez Lasy Państwowe itd. Dowiemy sią z nich m.in. o występujących w lasach gatunkach, wieku drzew, ich stanie zdrowotnym, a także, ile mamy w lasach drewna, ile drewna przyrasta każdego roku, a ile jest wycinane itp.

 

Dzięki jawności danych WISL każdy może rzetelnie ocenić zmiany zachodzące w naszych lasach, a także poznać różnice pomiędzy lasami różnych form własności. Z ostatniego raportu dowiadujemy się również, że mamy w kraju prawie milion hektarów gruntów porośniętych roślinnością leśną, które nie figurują w ewidencji jako lasy. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi około 9 242,4 tys. ha bez gruntów związanych z gospodarką leśną (wg GUS stan w dniu 31 grudnia 2017 r.), co odpowiada lesistości 29,6%. 

WISL jest przeprowadzana na zlecenie Lasów Państwowych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) we współpracy z Instytutem Badawczym Leśnictwa.

Warto zajrzeć również na stronę Nadleśnictwa Krotoszyn, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji na temat lasów w naszym regionie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE