Reklama

Gmina Krotoszyn. Horror na fermie lisów. Dwie osoby usłyszały zarzuty [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 29 lip 2021 08:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 38-letnia kobieta oraz 22-letni mężczyzna są oskarżeni o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami znajdującymi się na fermie lisów w Durzynie (gm. Krotoszyn).

Reklama

Drastyczne sceny rozgrywające się na fermie lisów w Durzynie pod Krotoszynem wyszły na jaw w październiku ubiegłego roku. Wtedy to Obrońcy zwierząt ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki i krotoszyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami weszli na teren fermy lisów w Durzynie, by uratować pozostawione tam zwierzęta. Opisywaliśmy tę interwencję na portalu www.krotoszynska.pl.

Horror na fermie lisów pod Krotoszynem

Jeszcze przed wejściem na fermę zobaczyliśmy ciała dwóch psów, zamkniętych w klatce dla lisów, a po drugiej stronie spiętrzone na stercie lisie szczątki. Kiedy weszliśmy na teren fermy, zobaczyliśmy prawdziwy koszmar: lisy zamknięte w klatkach i pozostawione bez opieki na opuszczonej fermie! - obrazowali wówczas działacze Otwartych Klatek.

Z ich relacji wynikało, że lisy w Durzynie nie miały dostępu do jedzenia i wody, a w zamkniętych klatkach przebywały razem żywe i martwe zwierzęta.

Na naszych oczach lisy zjadały rozkładające się już szczątki. Pręty w niektórych klatkach były wyłamane, a drewniane elementy powygryzane. Lisy walczyły do ostatniego tchu, pozostawione same sobie i zapomniane przez system – relacjonowali przedstawiciele Otwartych Klatek.

A działacze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie dodawali.

Lisy na fermie pod Krotoszynem umierały w męczarniach, bez dostępu nawet do wody. Te co miały jeszcze siły spijały krople kapiące z dachów klatek – wskazywali przedstawiciele TOZ Krotoszyn.

 

Nielegalna ferma lisów pod Krotoszynem

Obrońcom zwierząt udało się uratować 18 lisów. O drastycznej sytuacji zwierząt na fermie lisów w Durzynie powiadomiono organa ścigania. Na miejsce kontrole w trybie pilnym przeprowadzili przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krotoszynie.

W październiku br, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie przyjął zgłoszenie o niewłaściwie działającej fermie zwierząt futerkowych. W trybie pilnym przeprowadzono kontrolę doraźną na terenie wskazanej, jak się okazało nielegalnej i nie będącej pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, hodowli zwierząt futerkowych pod Krotoszynem. W toku czynności przeprowadzonych ustalono, że zwierzęta w hodowli przebywały w niewłaściwych warunkach – mówiła po zakończeniu kontroli Anna Lis-Wlazły, powiatowy lekarz weterynarii w Krotoszynie.

Sprawą zajęła się także policja i prokuratura. 

Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo – śledcza wraz z technikiem. Prowadzimy czynności wyjaśniające w tym kierunku. Zabezpieczyliśmy dwie sztuki zwierząt w stanie agonalnym. Zostały one uśpione i zabezpieczone do badań – relacjonowali wówczas przedstawiciele krotoszyńskiej policji. 

Durzyn. Zarzuty dla opiekunów lisów

Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuraturze rejonowej w Krotoszynie skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom z powiatu krotoszyńskiego – 38-letniej kobiecie, która miała opiekować się lisami oraz 22-letniemu pracownikowi fermy w Durzynie. 

Prokuratura rejonowa w Krotoszynie zakończyła skierowaniem do sądu aktu oskarżenia postępowanie przeciwko 38-letniej kobiecie oraz 22-letniemu mężczyźnie – mieszkańcom powiatu krotoszyńskiego – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

38-letniej kobiecie, która miała opiekować się zwierzętami na fermie w Durzynie postawiono dwa zarzuty – znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad lisami

Kobiecie zarzucono znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad powierzonymi jej do opieki lisami w ilości nie mniejszej niż 226 sztuk, 2 jenotami, a także 2 psami. Nastąpiło to poprzez utrzymanie zwierząt bez odpowiedniego dostępu do wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla tych gatunków, nieregularne karmienie jak również przez świadome utrzymywanie zwierząt w stanie rażącego zaniedbania, doprowadzając lisy do silnego odwodnienia, a tym samym powodując ich śmierć głodową – relacjonuje Maciej Meler. 

Drugi zarzut postawiony 38-letniej mieszkance powiatu krotoszyńskiego dotyczy uśmiercania zwierząt w sposób niehumanitarny.

W ten sposób, że nie posiadając odpowiednich kwalifikacji  i odpowiedniego urządzenia elektrycznego, a także odpowiedniego zapasowego urządzenia elektrycznego – uśmiercała w sposób nieprawidłowy lisy w ilości około 130 sztuk – obrazuje rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. 

Podobne zarzuty usłyszał także 22-letni pracownik fermy lisów w Durzynie. 

Aktualnie trwa oczekiwania na rozpoznanie tego aktu oskarżenia przez sąd rejonowy w Krotoszynie - wskazuje Maciej Meler. 

Za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem grozi do 5 lat więzienia. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.