Reklama

Europejskie Centrum Sumo w Krotoszynie? Konferencja z przedstawicielami Okinoshimy

Opublikowano: pt, 18 lut 2022 06:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Spotkanie upłynęło w bardzo przyjaznej atmosferze. Strona japońska deklaruje nie tylko chęć utrzymania, ale też pogłębienia kontaktów - mówi Ryszard Czuszke, zastępca burmistrza Krotoszyna o wczorajszym spotkaniu władz wielkopolskiej gminy z władzami miasta Okinoshima w Japonii.

Reklama

Krotoszyńska gmina od 2016 roku współpracuje z Okinoshimą w ramach umowy miast partnerskich. W sali sesyjnej 16 lutego odbyła się konferencja online pomiędzy przedstawicielami miasta i gminy Krotoszyn a władzami miasta Okinoshimy. - Dawno nie mieliśmy ze sobą kontaktu. Najważniejsze jest to, że strona japońska i nasza gmina dokonały  diagnozy i analizy, jak na dziś nasza współpraca wygląda - wyjaśnia Ryszard Czuszke.

Podczas spotkania omówiono istotne dla obu miast kwestie związane z przyszłością współpracy i planami dalszego jej rozwoju. Podsumowano też zadania, które udało się zrealizować dotychczas oraz wymieniono się poglądami i spostrzeżeniami, dotyczącymi pomysłów na rozwój współpracy w przyszłych latach. Konferencja została podzielona na trzy części.

Jeśli chodzi o edukację, okazało się, że coraz więcej placówek oświatowych angażuje się w utrzymanie współpracy pomiędzy stroną polską i japońską. 

Pamiętamy, że współpracę korespondencyjną rozpoczęła krotoszyńska szkoła podstawowa nr 1.

- Teraz mamy 2 szkoły, które dołączyły do „jedynki” - to liceum oraz Zespół Szkół Specjalnych w Krotoszynie. Uczniowie tych placówek już nawiązują kontakty w formie online - informuje zastępca burmistrza Krotoszyna.

Jego zdaniem kolejną dobrą informację jest fakt, że ze strony Okinoshimy we współpracy uczestniczą już 4 gimnazja, a początkowo było tylko jedno. Łącznie z obu stron kontakty z Okinoshimą rozwija ponad 70 uczniów.

Był omawiany również temat związany z misją gospodarczą, która miała być organizowana razem z samorządem województwa wielkopolskiego w ubiegłym roku. Plany pokrzyżowała pandemia. Teraz strony współpracujące - z Krotoszyna i Okinoshimy wróciły do tematu. 

- Na rozmowy o terminie misji gospodarczej jest zbyt wcześnie. Przypuszczam, że takie spotkania bezpośrednie mogą mieć miejsce na przełomie 2022 i 2023 roku. Chcemy zainteresować ofertą gospodarczą Japonię - z okręgu Shimano i przedstawicieli naszego regionu. Będziemy zabiegali o przedsiębiorców, którzy chcieliby w tym uczestniczyć. Do tego jeszcze planujemy przedstawić promocję przedsiębiorczości i gospodarki gminy Krotoszyn. Rozważamy kwestię nagrania filmu lub zdobycie innych materiałów reklamowych, których wymiana mogłaby nastąpić przed misjami gospodarczymi  - wyjaśnia R. Czuszke.

W trzeciej części spotkania omawiano pomysł utworzenia w Krotoszynie Europejskiego Centrum Sumo, którą przedstawił prezes Towarzystwa Atletycznego „Rozum”. 

- Ośrodek ma powstać na obiekcie krotoszyńskich Błoni. Mamy deklarację samorządu województwa wielkopolskiego o wsparciu i przedstawiliśmy stronie japońskiej plany, związane z inwestycją - zdradza zastępca burmistrza. 

Poza tym Japończycy stwierdzili, że mają małą wiedzę o Krotoszynie. Kolejna akcja promocyjna miałaby iść w tym kierunku, aby współpraca szkolna była poświęcona tematycznym zagadnieniom, np. edukacji ekologicznej.

- Strona japońska wyznaczyła do omówienia zagadnienia związane z pokojem i prawami człowieka. Zatem nie chodzi tylko o wzajemne poznawanie partnerów, ale prowadzenie pewnych projektów edukacyjnych - informuje zastępca burmistrza Krotoszyna.

Strony współpracujące z Krotoszyna i Okinoshimy wyznaczyły sobie „zadanie domowe” - znaleźć możliwość dofinansowania rozwoju kontaktów bezpośrednich dzieci i młodzieży.

- Zastanawiamy się, jak można by dofinansować wymianę dzieci i młodzieży pomiędzy stronami. Była już rozmowa z ambasadorem Japonii w Polsce na ten temat, uruchamiamy inne formy kontaktu z przedstawicielami władz - mówi R. Czuszke.

Oprócz zastępcy burmistrza w konferencji po stronie Krotoszyna wzięli udział: burmistrz Franciszek Marszałek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie – Anna Sikora oraz Prezes Towarzystwa Atletycznego Rozum - Dariusz Rozum. Po stronie Okinoshimy w rozmowie uczestniczyli: Burmistrz Okinoshimy - Kosei Ikeda, Wiceburmistrz Okinoshimy - Takahisa Ōba, naczelnik Wydziału Przemysłu, Handlu i Turystyki Urzędu Miasta Okinoshima - Noboru Torii, z-ca naczelnika ww. Wydziału - Takahiro Wada, Przedstawiciel Związku Sumo Wysp Oki - Osamu Yoshiyama, przewodniczący Komisji Edukacji - pan Notsu, tłumacz i koordynator współpracy po stronie Wysp Oki - Izabela Raczyńska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy