Reklama

Emerytura dla rocznika 1953 wyższa nawet o 200 zł

Opublikowano:
Autor:

Emerytura dla rocznika 1953 wyższa nawet o 200 zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urodzeni w 1953 roku będą mogli uzyskać emeryturę bez pomniejszania podstawy jej obliczenia, o sumę kwot wcześniej pobranych emerytur. To oznacza, że niektórzy emeryci mogą liczyć na świadczenie wyższe nawet o 200 zł.

Takie rozwiązania zapewniła emerytom z rocznika 1953 nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa obliczenia tej emerytury była pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, to wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez takiego pomniejszenia. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. - wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

Nie ma także konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie, bowiem ZUS przeliczy z urzędu emerytury dla tych osób. Natomiast emerytura w nowej wysokości przysługuje od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku, gdy prawo do tej emerytury, było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata.

 

Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie. Przeliczenie emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r. - zaznacza Marlena Nowicka.

 

Ustawa odnosi się również do ubezpieczonych urodzonych w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym. Mogą oni zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas ZUS obliczy emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Takie obliczenie będzie możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej, ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. 

 

ZUS szacuje, że liczba osób urodzonych w roku 1953, które mogą skorzystać ze zmiany przepisów, wynosi 80,4 tys. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE