Reklama

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Królika

Opublikowano:
Autor:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Królika - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych małych futrzaków i zapewnienie im ochrony przed ludźmi.

Wprawdzie na świecie nie brak króliczych celebrytów, jak choćby Królik Bugs czy Roger, to jednak Światowy Dzień Królika ogłoszony zostało w trosce o ich „realnych” przyjaciół. Króliki są bowiem obiektem polowań, tresuje się na nich psy, przeprowadza eksperymenty medyczne czy testuje kosmetyki.

 

Dzień Królika wywodzi się z Anglii, ale szybko zdobył popularność w innych krajach. W Polsce zalążki święta można datować na 2001 rok, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tym wydarzeniu. Na większą skalę inicjatywa ruszyła w 2010 roku za sprawą Stowarzyszenia Pomocy Królikom. Już dwa lata później ustalono oficjalną datę obchodów na 26 września. 

Na świecie z okazji Dnia Królika odbywają się liczne wydarzenia, jak choćby karnawały, festyny, przyjęcia, warsztaty dotyczące opieki nad królikami, a ich ich celem jest oczywiście uświadamianie ludzi na temat dramatycznego losu tych zwierząt.


Co warto wiedzieć o królikach? 


Otóż należą one do rodziny zającowatych, która obejmuje około 60 gatunków. Dzisiejszy królik pochodzi od królika dzikiego, który początkowo zamieszkiwał jedynie Półwysep Iberyjski i część Afryki Północnej. Prawdopodobnie po raz pierwszy przedstawiciel tego gatunku został udomowiony w Hiszpanii. Nawet sama nazwa tego kraju wzięła sie właśnie od tych futrzanych zwierzaków. Feniccy żeglarze ujrzawszy je na półwyspie Iberyjskim błędnie sądzili, że to rodzaj góralek i nazwali je „i-shepan-ham”. Od tego wyewoluowała nazwa Hiszpania.

Później króliki zaczęto hodować na całym świecie, choćby ze względu na futro i mięso. Wtedy też w drodze hodowli zaczęły powstawać różne odmiany królików, w tym popularne w sklepach zoologicznych króliki miniaturowe. W Polsce żyje królik europejski, a także jego udomowiona forma, czyli królik domowy. 
 
Króliki w czasach biblijnych uchodziły za zwierzęta nieczyste. Z upływem lat zmieniło się ich postrzeganie, a udomowione króliki stały się popularne jako zwierzęta pokazowe i maskotki. Dziś wiele osób zamiast psa albo kota wybiera królika, ale trzeba pamiętać że jest to duża odpowiedzialność.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE