Reklama

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Opublikowano:
Autor:

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Celem tego wyjątkowego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na opiekę hospicyjną oraz likwidację stereotypów dotyczących hospicjów, tak by te mogły pomagać wszystkim, którzy tej specjalistycznej pomocy potrzebują.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej odbywa się pod hasłem „Opieka paliatywna i hospicyjna to nasza troska. Tylko razem możemy zatroszczyć się o Tych co odchodzą przed nami”.

W Polsce działa ponad 500 podmiotów leczniczych prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną, w tym 132 pozarządowe stowarzyszenia hospicyjne.

 

Ruch hospicyjny powstał w 1981 roku w Polsce ze sprzeciwu lekarzy i pielęgniarek oraz ludzi innych zawodów wobec braku odpowiedniej opieki dla chorego na raka, cierpiącego nieuśmierzony ból i inne objawy, bezradności rodziny oraz często samotnej śmierci bez towarzyszenia przyjaznego człowieka. Rozwijał się przez czterdzieści lat bardzo prężnie.

Opieka paliatywna stała się dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, są studia z psychoonkologii, działa Forum Hospicjów Polskich, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarskiej opieki paliatywnej krajowi i wojewódzcy.

 

Natomiast od wielu lat wolontariusze Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej w Krotoszynie z wieloma ludźmi dobrej woli, organizuje koncert charytatywny na rzecz Zakładu Opieki Paliatywnej przy SP ZOZ w Krotoszynie.

 

Niestety w 2020 roku nie będzie koncertu, ale wolontariusze proszą Krotoszyński Ośrodek Kultury i muzykujących artystów Powiatu Krotoszyńskiego o zorganizowanie koncertu online z podaniem konta Fundacji Szpitala Powiatowego, aby umożliwić wpłaty z dopiskiem "Hospicjum" na zakup sprzętu medycznego. Bardzo prosimy o wpłaty na to konto – apeluje Jan Pawlik, wiceprezes Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE