Tegoroczne obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej odbywa się pod hasłem „Opieka paliatywna i hospicyjna to nasza troska. Tylko razem możemy zatroszczyć się o Tych co odchodzą przed nami”.
W Polsce działa ponad 500 podmiotów leczniczych prowadzących opiekę paliatywną i hospicyjną, w tym 132 pozarządowe stowarzyszenia hospicyjne.
Ruch hospicyjny powstał w 1981 roku w Polsce ze sprzeciwu lekarzy i pielęgniarek oraz ludzi innych zawodów wobec braku odpowiedniej opieki dla chorego na raka, cierpiącego nieuśmierzony ból i inne objawy, bezradności rodziny oraz często samotnej śmierci bez towarzyszenia przyjaznego człowieka. Rozwijał się przez czterdzieści lat bardzo prężnie.
Opieka paliatywna stała się dziedziną medycyny, otworzono specjalizacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy i opieki paliatywnej dla pielęgniarek, są studia z psychoonkologii, działa Forum Hospicjów Polskich, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, został powołany pełnomocnik ds. opieki paliatywnej Ministra Zdrowia, działają konsultanci z medycyny paliatywnej i pielęgniarskiej opieki paliatywnej krajowi i wojewódzcy.
Natomiast od wielu lat wolontariusze Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej w Krotoszynie z wieloma ludźmi dobrej woli, organizuje koncert charytatywny na rzecz Zakładu Opieki Paliatywnej przy SP ZOZ w Krotoszynie.
Niestety w 2020 roku nie będzie koncertu, ale wolontariusze proszą Krotoszyński Ośrodek Kultury i muzykujących artystów Powiatu Krotoszyńskiego o zorganizowanie koncertu online z podaniem konta Fundacji Szpitala Powiatowego, aby umożliwić wpłaty z dopiskiem "Hospicjum" na zakup sprzętu medycznego. Bardzo prosimy o wpłaty na to konto – apeluje Jan Pawlik, wiceprezes Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej.