reklama
reklama

Darmowe badania po 40 w Krotoszynie. Jak i gdzie zrobić.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Darmowe badania po 40 w Krotoszynie. Jak i gdzie zrobić. - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Darmowe badania po 40 możesz wykonać tylko do końca roku 2021. Skorzystałam z tej możliwości i opisuję, jak wziąć udział w programie “Profilaktyka 40 Plus”.
reklama

“Zrobiłaś sobie już darmowe badania po 40?” - zapytała mnie koleżanka podczas babskiego spotkania. Szczerze mówiąc, w ogóle o tym nie pomyślałam. Latem słyszałam, że wprowadzają  program Profilaktyka 40 Plus, ale szybko wypadło mi to z głowy, bo latem myśli się o wakacjach, a nie badaniach. Dobrze jednak, że Basia mi przypomniała o tej możliwości, bo zaoszczędziłam około 150 zł. Badania profilaktyczne staram się robić co roku. Jak się domyślacie nie dostaję na nie skierowania od lekarza, ale płacę z własnej kieszeni. Chociaż raz będzie inaczej.

Dla kogo darmowe badania po 40?

Jak sama nazwa wskazuje, darmowe badania po 40, przysługują wszystkim, którzy ukończyli właśnie ten wiek. Program Profilaktyka 40 Plus ruszył w lipcu 2021 roku. Był odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia, na apel lekarzy, którzy alarmowali, że z powodu pandemii wielu Polaków nie badało się i pacjenci zostali zdiagnozowani zbyt późno. Zestaw badań, które przygotowało ministerstwo ma pomóc w szybkiej wykrywalności groźnych chorób. Wiadomo przecież, że im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie.  

Co zbadasz w ramach darmowych badań po 40

Szczerze mówiąc zestaw darmowych badań po 40 jest dość obszerny. Muszę przyznać, że pozytywni mnie to zaskoczyło. Ale uwaga, to, że lista jest długa nie oznacza wcale, że otrzymasz skierowania na wszystkie te badania. Dlaczego? O tym za chwilę. Tymczasem zobacz co obejmuje lista badań:

Wspólny pakiet badań po 40 dla kobiet i mężczyzn obejmują:

  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • ocena miarowości rytmu serca.
  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
  • Dodatkowe badanie -  “PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity” mogą mieć zlecone mężczyźni po czterdziestym roku życia. Ma ono pomóc we wczesnym wykryciu raka prostaty.

Darmowe badania po 40 - skierowanie

Skierowanie na badanie możesz otrzymać przez internetowe konto e-pacjent lub dzwoniąc pod numer 22 735 39 53 (jak to zrobić krok po kroku opisuję w rozdziale Skierowanie na darmowe badania po 40. Gdzie i jak je otrzymasz) Zanim otrzymasz skierowanie na darmowe badanie po 40 musisz wypełnić specjalną ankietę. I właśnie od twoich odpowiedzi na pytania zależy to, jaki będzie twój zestaw badań. Warto więc odpowiadać szczerze. 

Darmowe badania po 40 - o co pytają w ankiecie

 Ankieta liczy 46 pytań (osoby po 65 roku życia mają ich mniej). O co pytają w ankiecie? O wszystko od wagi, po nałogi i styl życia. Początkowo wydawało mi się to przesadą, ale potem stwierdziłam, że nigdy żaden lekarz nie poświęcił mi tyle czasu i nie zapytał o to wszystko, co przecież decyduje o moim zdrowiu. Przed rozpoczęciem wypełniania ankiety poszukaj poprzednich wyników badań i miej je przy sobie. Przydadzą się, by odpowiedzieć na niektóre pytania. Ankieta składa się z siedmiu części.

  • Pierwsza część ankiety dotyczy pomiarów antropometrycznych, czyli musisz szczerze napisać jaki masz wzrost, ale też  wagę i obwód pasa
  • część druga, to ryzyko i choroby kardiometaboliczne - tutaj jest o wiele więcej pytań: czy masz nadciśnienie, czy badał cię kardiolog, czy w rodzinie ktoś miał problemy kardiologiczne, itp. 
  • część trzecia dotyczy twojej aktywności fizycznej
  • w części czwartej pytają o nawyki żywieniowe
  • piąta i szósta część dotyczy używek: alkoholu, tytoniu i nikotyny
  • siódma część poświęcona jest chorobom nowotworowym. Większość pytań dotyczy problemów zdrowotnych w rodzinie ale też dolegliwości, które odczuwasz, a mogą świadczyć o chorobie nowotworowej

Po każdej części otrzymujesz podsumowanie i zalecenia co powinieneś robić lub z jakim lekarzem się skontaktować. Na końcu wyświetli ci się podsumowanie i zalecenia dodatkowe oraz informację  jakie badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS powinny zostać ci zlecone. Wypełnienie rzetelne ankiety i przeczytanie zaleceń zajmuje około 30 minut. Warto to jednak zrobić dobrze i uczciwie nie tylko po to by dostać skierowanie na wszystkie badania. Wynik mojej ankiety i zalecenia sprawiły, że przyszła refleksja nad stylem życia. Oczywiście podjęłam mocne postanowienie poprawy.  

 Skierowanie na darmowe badania po 40. Gdzie i jak je otrzymasz.

Gdy wypełnisz ankietę otrzymasz skierowanie. To warunek bezwzględny. Nie wypełnisz ankiety, nie otrzymasz skierowania. No i teraz najważniejsza informacja: Gdzie znajdziesz ankietę i w jaki sposób możesz ją wypełnić? Masz dwie możliwości: wypełnienie przez internet i przez telefon. Ja zrobiłam to internetowo. Zalogowałam się na swoje internetowe konto e-pacjent (jeśli nie masz warto stworzyć, bo tam możesz załatwić coraz więcej spraw i otrzymać recepty i skierowania). Po zalogowaniu weszłam w zakładkę “profilaktyka”, potem wybierałam ankiety i już. 

Ankietę możesz wypełnić też przez telefon. Dzwonisz pod numer 22 735 39 53 - próbowałam dwukrotnie (raz rano, raz pod wieczór) i zawsze odebrała pani prawie natychmiast. Pani zadaje pytania, ty odpowiadasz, a ona za ciebie wypełnia ankietę. Dla niektórych może to być mało komfortowa sytuacja, bo jednak trzeba się przyznać do wielu grzeszków, jak często spożywasz alkohol, ile palisz i jaką masz wagę. Przypominam, że ściemniać nie warto i pokazywać się w dobrym świetle, bo nie dostaniesz skierowania na wszystkie potrzebne dla ciebie badania, a wtedy cała profilaktyka psu na budę.

Kiedy otrzymasz skierowanie na badania 40 plus?

Po wypełnieniu ankiety pokazuje się  informacja, że skierowanie otrzymasz po dwóch dniach roboczych. W praktyce może to nawet potrwać dłużej - tak było u mnie. Wydaje się, że twoje odpowiedzi sprawdza chyba jakaś prawdziwa osoba (sztuczna inteligencja zrobiłaby to szybciej)  i na podstawie odpowiedzi dobiera zestaw badań dla ciebie. Moja koleżanka miała robioną w ubiegłym roku kolonoskopię, więc nie otrzymała już skierowania na krew utajoną w kale. Informację o tym, że skierowanie na ciebie czeka otrzymasz sms-em lub mailem (sprawdź czy na pewno wypełniłeś wszystkie dane zakładce “moje konto”). Znajdziesz je też na swoim profilu w zakładce “skierowania” i potem “skierowania specjalistyczne i do szpitala”. 

Co zrobić gdy nie mam skierowania na badania 40 plus

Może się zdarzyć, że skierowania na darmowe badania po 40 nie ma przez więcej niż dwa dni. Ja tak miałam. Zadzwoniłam  z interwencją na nr 22 735 39 53, a tam poinformowano mnie, że trzeba zadzwonić do działu technicznego. Dzwoń więc od razu  pod  nr 19 239, a gdy automatyczna pani każe wciskać ci różne cyfry, wybierz 0, a potem 1. Prawdziwa pani powiedziała mi, że skierowanie dla mnie nie zostało jeszcze wygenerowane i mam uzbroić się w cierpliwość. Sms nie przyszedł, mail też, ale w zakładce “skierowania” po kilku dniach pokazało się  - Skierowanie na badanie profilaktyczne 40 PLUS. Teraz trzeba wybrać miejsce badania. 

Pomóż innym Czytelnikom i napisz w komentarzu

  • czy skorzystałeś/łaś z badań?
  • czy wszystko poszło zgodnie z planem?

Profilaktyka 40 PLUS w Krotoszynie - gdzie zrobisz badania.

  • Diagnostyka sp. z o.o., Kościuszki 8

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama