Reklama

Czarny bocian w krotoszyńskich lasach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Czarny bocian w krotoszyńskich lasach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W krotoszyńskich lasach pojawił się pierwszy czarny bocian. Jest to niezwykle rzadki widok, gdyż bociany te występują nieliczne.

Wczoraj (19 marca) w krotoszyńskim lesie pojawił się pierwszy czarny bocian. 

W marcu tradycyjnie oczekujemy na wszelkie oznaki nadchodzącej wiosny. Jednym z nich jest powrót bocianów, chyba najbardziej wyczekiwanych ptaków. Zgodnie z przysłowiem „Na Józefa świętego przylatują ptaki jego” przyjmuje się, że to właśnie 19. marca jest dniem, w którym powinny pojawić się bociany. Bohater naszego artykułu idealnie wpisał się w tą tradycję - podkreśla Przemysław Świerblewski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Krotoszyn. 


Czarne, leśne bociany są bardzo ostrożne i trudno je zobaczyć w naturze. Czasem jednak - jak to miało miejsce w tym przypadku - żerują w pobliżu leśniczówek, skąd można je obserwować bez zakłócania ich spokoju. 

W odróżnieniu od białych kuzynów, bociany czarne występują nielicznie i w dużym rozproszeniu. Są skryte i unikają kontaktu z człowiekiem. Jeśli natkniemy się na nie przypadkowo niezwłocznie odlatują. Z powyższych powodów spotkania z nimi należą do rzadkości i niewiele osób wie, że mieszkają one również w krotoszyńskich lasach - wskazuje Przemysław Świerblewski. 

Czarne bociany, nazywane w gwarze Hajstra, zamieszkują głównie obszary mokradłowe, gdzie żerują na płazach, rybach i innych bezkręgowcach. Czarne bociany gniazda zakładają w lasach na drzewach. 

Miejsca jego lęgowania podlegają ochronie strefowej. Wokół gniazd wyznacza się dwa obszary: ochrony całorocznej – o promieniu do 200m i ochrony okresowej o promieniu do 500m. Strefa ochrony okresowej w przypadku bociana czarnego obowiązuje od 15 marca do 31 sierpnia. W krotoszyńskich lasach mamy wyznaczone strefy wokół sześciu gniazd bociana czarnego - informuje rzecznik prasowy Nadleśnictwa Krotoszyn. 

Leśnicy podejmują szereg działań z zakresu ochrony mokradeł i małej retencji nizinnej. 

Budowane przez nas zastawki, niewielkie oczka wodne i inne obiekty stanowią dobre miejsca żerowiskowe dla bocianów czarnych. Liczymy, że hajstry w naszych lasach będzie coraz więcej, dzięki czemu łatwiej będzie o przypadkowe spotkania z tymi ciekawymi ptakami - mówi Przemysław Świerblewski. 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy