Reklama

Powiat krotoszyński. Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat krotoszyński. Co zrobić z żywą choinką po świętach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są dwie grupy zwolenników bożonarodzeniowych choinek - jedni preferują wiecznie zielone sztuczne, a drudzy nie wyobrażają sobie grudnia bez żywego drzewka w salonie. Ci drudzy wkrótce będą musieli wynieść je ze swoich domów - i co dalej?

Bez wątpienia sztuczna choinka ma w sobie mniej uroku od żywego drzewka. Jeśli dobrze wybierzemy gatunek, w naszym domu będzie unosił się kojący zapach lasu. Niestety, po kilku tygodniach żywe drzewko zmęczy się pobytem w domu i będzie trzeba się go pozbyć.

Przesadzania choinki do ogrodu

Jeżeli kupiliśmy choinkę z systemem korzeniowym, możemy przesadzić ją do ogrodu. 

Jakie warunki muszą być, aby przesadzenie choinki powiodło się?

  • Musi być dodatnia temperatura na dworze, 
  • ziemia nie może być zamarznięta, 
  • choinka w mieszkaniu nie wypuściła pędów,
  • choinka była wcześniej zahartowana. 
Jeżeli chcemy dać drzewku drugie życie, ten ostatni czynnik jest bardzo ważny. Jeśli nie, musimy w pierwszej kolejności przygotować je do wyniesienia na zewnątrz. Jak to zrobić? 

Drzewko wystawiamy z mieszkania do chłodniejszego pomieszczenia np. garażu. Następnie po kilku dniach, jeśli temperatura jest dodatnia, przenosimy na stałe do ogrodu. Znajdźmy dla niego dobre miejsce. Zastanówmy się także nad tym, gdzie nasze drzewko wysadzić. 

Miejmy na uwadze to, że nasza choinka znacznie urośnie, dlatego wybór miejsca jest bardzo ważny. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych działek np. przy domach szeregowych lub działek znajdujących się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Jeśli drzewo sadzimy obok domu, płotu czy innych zabudowań pamiętać powinniśmy o uwzględnieniu rozmiarów jego korony po kilkunastu latach.

W przypadku drzew z zabezpieczoną bryłą korzeniową jutą zostawiamy ją na bryle. Nie rozcinamy i nie wyjmujemy. Juta za kilka lat całkowicie się rozłoży

Jak posadzić choinkę żeby przeżyła?

Sposób sadzenia drzewka choinkowego jest bardzo podobny do sadzenia innych gatunków drzew. Sprawdź krok po kroku jak zrobić to prawidłowo.  

  • Przede wszystkim musimy wykopać odpowiednio duży dołek o średnicy przynajmniej dwukrotnie większy niż średnica bryły korzeniowej naszego drzewka. W ten sposób umożliwimy roślinie rozrośnięcie korzeni jeszcze tej jesieni.
  • Wykopaną ziemię warto wzbogacić dodatkiem kwaśnej ziemi. Jeśli w tym miejscu rosły inne krzewy podłoże powinno być wymienione.
  • Część ziemi powinno się wsypać na dno dołka, resztę należy zostawić, by wypełnić pustą przestrzeń.
  • W przygotowanym dołku odmierzamy głębokość bryły korzeniowej, dopiero później umieszczamy w nim drzewo. Bryła korzeniowa powinna znajdować się na poziomie powierzchni otaczającego gruntu. 
  • Dobrze obsadzoną bryłę korzeniową ostrożnie przysypujemy ze wszystkich stron mieszanką kwaśnej ziemi. Glebę wokół pnia delikatnie udeptujemy stopami, uzupełniając ubytki.
  • Wokół pnia formujemy okrągłą grobelkę mniej więcej na szerokość szpadla. Przy podlaniu woda nie powinna rozlewać się na boki. 
Po wysadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu, ale z umiarem, gdyż zbyt dużo wody spowoduje gnicie korzeni. 

Jak zutylizować ciętą choinkę?

Większość z nas wybiera jednak choinki cięte, które umieszcza się w specjalnych stojakach. Po pewnym czasie taka choinka zaczyna usychać i gubić igły. Jest to czas kiedy większość z nas się jej pozbędzie, żeby oszczędzić sobie bałaganu. Żywą choinkę można podarować do zjedzenia dla kóz czy owiec, ale spójrzmy prawdzie w oczy, mało kto ma taką możliwość. Zatem jak prawidłowo zutylizować świąteczne drzewko?

Choinkę można oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na terenie Związku Międzygminnego Eko Siódemka działają cztery PSZOKi - w Krotoszynie, Zdunach, Rzemiechowie i Sulmierzycach. 

Drzewka, które w okresie świątecznym tworzyły atmosferę w naszych domach, można przywozić do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w godzinach ich otwarcia - informują władze Eko Siódemki. 

Drzewka, które zawieziemy do punktu muszą być pozbawione ozdób, lampek, stojaków czy doniczek. Co istotne - choinki nie możemy wrzucać do przydomowego kosza. 

Choinki kwalifikują się do odpadów biodegradowalnych, więc nie powinniśmy ich wrzucać np. do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane. Przywożone do PSZOK-ów choinki muszą być bez doniczek, bez ozdób, lampek itp - wskazują pracownicy Eko Siódemki. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy