Reklama

Chrońmy pszczoły ! Zawdzięczamy im co trzeci kęs pokarmu !

Opublikowano: pon, 11 maj 2020 08:24
Autor:

Chrońmy pszczoły ! Zawdzięczamy im co trzeci kęs pokarmu ! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od zapylania zależy przyszłość i przetrwanie około 1/3 roślin uprawnych na świecie, a liczebność populacji pszczół i innych owadów zapylających gwałtownie spada.

Są eksperci, którzy twierdzą, że jeśli wyginą pszczoły, ludziom pozostanie zaledwie 4–5 lat życia na Ziemi. Jeśli zabraknie pszczół, praca, którą wykonują, będzie nas kosztowała miliardy. To mało powiedziane! Szacuje się, że w Polsce pszczoły, wykonując żmudną i czasochłonną pracę zapylaczy, generują zyski rzędu 10 miliardów złotych rocznie. Powierzenie ludziom pracy wykonywanej przez pszczoły w USA kosztowałoby aż 90 miliardów dolarów w skali roku.

Dlatego by chronić i wspierać pszczele rodziny coraz więcej samorządów i organizacji sadzi rośliny miododajne, a więc kwiaty, bliny, krzewy czy drzewa. Zaś Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przypomina, że nieprawidłowe wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin niesie za sobą duże ryzyko zagrożenia dla pszczół i innych zapylaczy.

Jak co roku, rozpoczął się okres wzmożonej działalności rolników, wykonujących wiosenne zabiegi na swoich polach i w sadach. W chwili obecnej są to przede wszystkim zabiegi mające na celu zwalczanie chwastów, szkodników i chorób atakujących uprawy ozime. Opryskiwanie kwitnących pól oraz drzew w ciągu dnia może powodować zatrucia i upadki całych rodzin pszczelich, co w konsekwencji przynosi straty pszczelarzom, dla których ta działalność jest nierzadko jedynym źródłem utrzymania.

 

Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających im występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych - wskazuje Adam Błochowiak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu .

 

Oto kilka ważnych wskazówek! Ich stosowanie zapewni bezpieczeństwo naszym małym przyjaciołom – zapylaczom:

- stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin legalnych czyli dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;

- dobieranie środków ochrony roślin nietoksycznych dla owadów zapylających i innych niebędących celem zabiegu;

- stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;

- wykonywanie zabiegów wieczorem, po zakończonych lotach owadów zapylających;

- przestrzeganie okresów prewencji;- nie wykonywanie zabiegów podczas wiatru wiejącego z prędkością powyżej 4 m/s;

- zachowywanie minimalnych odległości od pasiek (20 m).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.