Reklama

Reklama

Chrońmy lasy przed pożarami

Opublikowano: pt, 8 maj 2020 10:11
Autor:

Chrońmy lasy przed pożarami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Spacer po lesie – zwłaszcza w czasach panującej epidemii koronawirusa – dla wielu z nas jest formą relaksu i zregenerowania sił.

Reklama

Piękno leśnej fauny i flory zachwyca. Spacer leśnymi ścieżkami, możliwość oglądania przyrody w pełnym rozkwicie, zapach żywicy i kojący szum drzew – to wszystko sprawia, że wielu z nas chętnie, w każdej wolnej chwili, wybiera się na piesze wędrówki po lesie.

Jednak, by z uroków lasu mogły korzystać także nasze dzieci i wnuki – musimy o niego dbać.

 

ZA POŻARY W LASACH ODPOWIADAJĄ LUDZIE

Niestety, to właśnie ludzie stanowią główne zagrożenie dla lasów. Zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, gdy o pożar nietrudno.

Pożary w lesie nie powstają samoistnie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działań człowieka – nieostrożność (48 procent) i celowe podpalenia (42 procent). Zjawiska naturalne bardzo rzadko prowadzą do pożaru w lesie. Od uderzenia piorunu powstaje zaledwie 1 procent pożarów.

 

NISZCZYCIELSKA SIŁA OGNIA

Niestety, ogień w lesie – zwłaszcza w czasie pory suchej – rozprzestrzenia się bardzo szybko. I w ciągu zaledwie chwili może doszczętnie strawić wiele hektarów drzew i roślin. W miejscu Płuc Ziemi powstają zgliszcza. Zamiast kilkusetletnich drzew – z ziemi wystają jedynie poczerniałe, martwe kikuty. Życie w tym miejscu zamiera – w ogniu giną pożyteczne owady, leśne zwierzęta, ptaki.

DBAJMY O LAS – BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI

Nie wystarczy rok czy dwa, by odtworzyć spalony las. By w miejscu pożaru znów wyrosły drzewa, zakwitła roślinność i wróciły zwierzęta - potrzeba kilkudziesięciu lat, dużych nakładów pracy i masy pieniędzy.

Dlatego tak ważne jest zapobieganie pożarom lasów. Każdy z nas może to robić, przestrzegając zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w ich sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.

Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż pożarną, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

Las żyje dla nas. Możemy w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii. Jeżeli chcemy więc, by kolejne pokolenia również mogły spacerować leśnymi ścieżkami napawając się pięknem przyrody – dbajmy o lasy i nie dopuszczajmy do ich pożarów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.