Reklama

Choinka - żywa czy sztuczna? [PORADY]

Opublikowano:
Autor:

Choinka - żywa czy sztuczna? [PORADY] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest choinka. Co roku jednak wszyscy stajemy przed dylematem – choinka ma być żywa czy sztuczna?

Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest choinka. I choć ta tradycja przywędrowała do Polski stosunkowo niedawno – rozpropagowana przez niemieckich protestantów w okresie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku – to dziś nikt nie wyobraża sobie świąt bez zielonego drzewka. Co roku jednak wszyscy stajemy przed dylematem – choinka ma być żywa czy sztuczna? Oto jest pytanie.

 

Produkcja sztucznych drzewek zanieczyszcza środowisko, a sama „choinka” nie podlega recyklingowi. Rozkłada się przez 500 lat. Prawidłowa odpowiedź na pytanie, jaką choinkę wybrać na święta - jest więc tylko jedna – żywą. Jest w stu procentach ekologiczna, pachnie lasem i jest odnawialna – można ją przerobić na nawóz organiczny. Choinkę możemy też zasadzić w ogrodzie i cieszyć się nią przez kolejne lata.

Jaką choinkę wybrać?

Decydując się na bożonarodzeniowe drzewko prosto z lasu – mamy do wyboru kilka gatunków. Najpopularniejszym jest świerk, który ma symetryczny pokrój i intensywny, żywiczny zapach. Niestety, będziemy musieli często sprzątać opadające igły. Jeżeli więc chcemy, by w naszym domu pięknie pachniało, ale mamy opory przed codziennym zamiataniem kujących igieł – możemy wybrać sosnę. To drzewko ma naturalny stożkowaty pokrój, pięknie pachnie żywicą, a jego jasnozielone igły długo utrzymują się na gałęziach. Coraz popularniejszym drzewkiem – wybieranym zwłaszcza przez rodziny z małymi dziećmi – jest jodła. Mimo, że nie pachnie tak pięknie jak świerk czy sosna, to jej igły nie opadają, przez co długo możemy cieszyć się jej pięknym wyglądem. I to bez obaw, że nasze pociechy buszując przy choince skaleczą się leżącymi na podłodze ostrymi igiełkami.

Gdzie kupić i jak przechowywać choinkę?

Choinkę należy kupić u leśnika lub sprzedawcy, którzy mogą pokazać nam dokument potwierdzający legalne pozyskanie drzewka. Tylko wtedy mamy pewność, że – po pierwsze – będzie to zdrowy okaz i długo wytrzyma w naszym domu, a – po drugie – że choinka nie została nielegalnie wycięta z lasu. Gdy już kupimy drzewko – zadbajmy o odpowiednie przechowywanie. Nie stawiajmy go przy kaloryferze czy innym źródle ciepła – im chłodniejsza temperatura, tym choinka dłużej zachowa igły. Ważne jest również regularne podlewanie – nawet ściętego drzewka, bez korzeni. Dzięki temu dłużej zachowamy jego świeżość.

Drugie życie choinki

A co zrobić z okazem, który ozdabiał nasz dom po świętach? Jeżeli kupiliśmy choinkę w doniczce, z korzeniami – możemy ją zasadzić w ogrodzie. Ścięte drzewko wystarczy wyrzucić na kompost lub oddać do punktu zbioru, gdzie zostanie rozdrobnione na nawóz lub spalone w elektrociepłowni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE