Reklama

Powiat krotoszyński. Chcieli sprzedać towar. Stracili pieniądze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Powiat krotoszyński. Chcieli sprzedać towar. Stracili pieniądze - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka osób z powiatu krotoszyńskiego padło ofiarą oszustów działających na popularnym portalu sprzedażowym - OLX.

Reklama

Internetowi oszuści na swoje ofiary wybierają już nie tylko seniorów, ale także młodych ludzi, którzy wystawiają towary na portalach sprzedażowych. Ofiarami oszustów są także osoby z powiatu krotoszyńskiego. 

Mieliśmy kilka zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z zakupami na internerowych portalach sprzedażowych - mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

Metoda działania oszustów nie jest skomplikowana. Po wystawieniu towaru na portalu OLX do sprzedawcy odzywa się potencjalny zainteresowany. Chętny nie dzwoni. Kontaktuje się natomiast na WhatsAppie. Zadaje różne pytania na temat towaru, wykazuje zainteresowanie jego zakupem.  Po chwili, wysyła "unikalny link" do strony łudząco podobnej do oficjalnego serwisu. Oszust apeluje, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX, m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Oszuści często idą też krok dalej i proponują, że zorganizują dostawę kurierską "przez konto InPost". Gdy dana osoba się zgodzi, oszust przesyła link do strony udającej InPost, gdzie ofiara ma odebrać opłatę na swoje konto na stronie zamówienia - to swego rodzaju "przedpłata na konto". Na tej stronie ofiara ma wybrać swój bank i podać wszystkie dane. W ten sposób oszust ma już dostęp do naszego konta. 

Apelujemy, by nie klikać w żadne linki od nieznajomych, a transakcje przeprowadzać jedynie sprawdzonymi, bezpiecznymi metodami - wskazuje Piotr Szczepaniak. 

Jak działają oszuści?

 • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
 • Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
 • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
 • Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak uniknąć oszustwa?

 • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić, gdy zostaniesz oszukany?

 • Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
 • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
 • Poinformuj Policję

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy