Reklama

Chcesz coś sprzedać w internecie? Możesz stracić pieniądze. Policjanci ostrzegają!

Opublikowano:
Autor:

Chcesz coś sprzedać w internecie? Możesz stracić pieniądze. Policjanci ostrzegają! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości OLX, Allegro oraz inne portale aukcyjne i sprzedażowe to szybki i tani sposób sprzedaży zbędnych rzeczy. Uważajmy jednak na oszustów, którzy także działają na portalach sprzedażowych.

Wielu z nas – podczas generalnych porządków – znajduje w domu niepotrzebne rzeczy, które chętnie sprzeda za kilka groszy. Najprościej zrobić to właśnie w internecie.

 

Musimy jednak uważać przy przeprowadzaniu transakcji. Nawet, jeżeli nie jesteśmy kupującymi, a jedynie sprzedajemy towar. Oszuści opracowali nowy sposób na okradanie nas. Wykorzystują do tego karty płatnicze i aplikacje płatnicze Google Pay lub Apple Pay.

 

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger – przestrzega Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

Jak wygląda cały proceder?

 • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Oszust zastawia na Ciebie pułapkę.
 • Teraz oszust wysyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść
 • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
 • Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

 

 

Jak uniknąć oszustwa?

 • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
 • Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
 • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
 • Poinformuj Policję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE