Wielu z nas – podczas generalnych porządków – znajduje w domu niepotrzebne rzeczy, które chętnie sprzeda za kilka groszy. Najprościej zrobić to właśnie w internecie.
Musimy jednak uważać przy przeprowadzaniu transakcji. Nawet, jeżeli nie jesteśmy kupującymi, a jedynie sprzedajemy towar. Oszuści opracowali nowy sposób na okradanie nas. Wykorzystują do tego karty płatnicze i aplikacje płatnicze Google Pay lub Apple Pay.
Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger – przestrzega Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Jak wygląda cały proceder?
- Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Oszust zastawia na Ciebie pułapkę.
- Teraz oszust wysyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść
- Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
- Koniec. Twoje konto jest PUSTE.
Jak uniknąć oszustwa?
- Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
- Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
- Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
- Poinformuj Policję.
