Reklama

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - coraz mniej czasu na złożenie deklaracji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - coraz mniej czasu na złożenie deklaracji - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest coraz mniej czasu na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania budynków. Jak złożyć deklarację Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB?

Reklama

Złożenie deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB jest obowiązkowe. Muszą ją złożyć właściciele budynków, niezależnie od tego, czy są on mieszkalne, czy niemieszkalne, czyli na przykład gospodarcze lub usługowe. Za niezłożenie deklaracji przewidziane są kary. 

Co to jest CEEB?

Centralna Baza Emisyjności Budynków CEEB to ewidencja, w której znajdują się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. 

Kto musi złożyć deklarację CEEB?

Deklarację musi złożyć każdy właściciel/zarządca budynku mieszkalnego i niemieszkalnego, w którym znajduje się źródło ciepła. 

Od tej zasady są jednak dwa wyjątki. Pierwszy - gdy budynek (w tym wielorodzinny) ma kilku właścicieli i nie ma zarządcy - wtedy deklarację powinien złożyć jeden z właścicieli w imieniu wszystkich pozostałych. Drugi - gdy w mieszkaniu jest indywidualne źródło ciepła, np. piec lub kominek - wtedy właściciel mieszkania powinien złożyć deklarację samodzielnie.

Jak złożyć deklarację CEEB?

Deklarację CEEB można złożyć na dwa sposoby. Zarządca lub właściciel nieruchomości posiadający profil zaufany lub e-dowód może wejść na stronę internetową: www.zone.gunb.gov.pl i kliknąć „złóż deklarację”, a później postępować zgodnie ze wskazówkami, które pojawią się w systemie.

Osoby, które nie mogą lub nie chcą złożyć deklaracji przez internet, mają możliwość złożenia jej w sposób tradycyjny - osobiście w urzędzie gminy albo pocztą. Urzędnicy będą wprowadzać papierowe deklaracje do systemu, aby wszystkie dane znalazły się w jednym rejestrze.

Druki formularzy wraz ze wzorami dostępne są na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Do kiedy trzeba złożyć deklarację?

Dla źródeł ciepła i spalania paliw, które zostały uruchomione przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia uruchomienia nowego źródła ciepła. 

Co grozi za niezłożenie deklaracji?

Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jednak jeżeli zreflektujemy się i złożymy deklarację nawet po terminie - możemy uniknąć kary. Wystarczy, że wyrazimy "czynny żal" i wyślemy wymagane dokumenty do urzędu jak najszybciej. Urzędnicy informują, że prawdziwość zadeklarowanych danych będzie weryfikowana niejako „przy okazji”, na przykład podczas okresowych przeglądów kominiarskich. Osoby, które popełnią błąd, nie muszą się martwić - nie są za to przewidziane żadne sankcje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy