Reklama

Brakuje wody. Radni powiatowi apelują o budowę zbiornika na Orli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Przemysław Glinkowski

Brakuje wody. Radni powiatowi apelują o budowę zbiornika na Orli - Zdjęcie główne

Radni powiatowi apelują o budowę zbiornika na Orli w gminie Koźmin Wlkp. | foto Przemysław Glinkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni powiatowi Piotr Osuch i Marcin Leśniak złożyli interpelację w sprawie budowy zbiornika retencyjnego Orla Klatka. - Jest coraz większe zapotrzebowanie na wodę - argumentował na sesji Piotr Osuch.

Reklama

Wniosek radnych jest podyktowany suszą, z którą boryka się gmina Koźmin, ale nie tylko. Problem jest szczególnie odczuwalny w okresie letnim - w tym roku np. ograniczono dostawę wody na ogródki działkowe.

Mając na uwadze pogarszającą się każdego roku sytuację wodną na terenie powiatu krotoszyńskiego, a w szczególności na terenie gminy Koźmin, konieczne jest wybudowanie planowanego od wielu lat zbiornika wodnego Orla Klatka na rzece Orla - Piotr Osuch odczytał na sesji interpelację, którą złożył wspólnie z Marcinem Leśniakiem. 

Budowa zbiornika Orla Klatka. Radny Piotr Osuch: "Mam nadzieję, że uda się tę sprawę pchnąć do przodu"

Radny wskazywał, że prócz prócz poprawy warunków wodnych, taki akwen wpłynie również na zwiększenie atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej naszego powiatu. Wskazał też, że samorząd Koźmina składał wniosek w sprawie budowy zbiornika, ale odpowiedź była negatywna. 

Myślę jednak, że trzeba wnioski składać i mam nadzieję, że uda się tę sprawę pchnąć do przodu - nadmienił Osuch. 

Radny Jacek Zawodny włączając się w dyskusję, mówił, że wie od mieszkańców, którzy próbowali wiercić studnie, iż kiedyś woda była na głębokości 8-9 metrów, dziś - około 30 metrów.

Widać, że ten poziom wód się obniżył. Trzeba więc coś zrobić, żeby wodę zatrzymać - podkreślił Jacek Zawodny, apelując do Wód Polskich o działanie. 

Obecny na sesji Marcin Woźniak, kierownik Nadzoru Wodnego w Krotoszynie (jednostka podległa spółce Wody Polskie) przyznał, że budowa zbiornika na Orli była planowana.

Wspomniał, że 2008 roku wykonano koncepcję programowo-przestrzenną zbiornika Orla Klatka, na zlecenie ówczesnego Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. W planach inwestycyjnych na kolejne lata budowy akwenu jednak nie uwzględniono. W międzyczasie doszło do powołania spółki Wody Polskiego, która przejęła kompetencje WZMiUW.  

Marcin Woźniak poinformował, że aktualnie trwają prace nad dokumentacją na budowę innego zbiornika - który ma być usytuowany na rzecze Masłówka, na styku gmin: Rawicz, Wąsosz i Żmigród. Ma mieć powierzchnię 260 hektarów, pełnić rolę retencyjną i zapobiegać suszy. Niewykluczone jednak że będzie służył także jako miejsce rekreacji. Więcej na ten temat TUTAJ.

Będzie pismo zarządu powiatu krotoszyńskiego do Wód Polskich w sprawie budowy zbiornika na Orli

Kierownik krotoszyńskiego nadzoru wodnego prosił samorządowców o poparcie inicjatywy budowy zbiornika Orla Klatka i przesłanie stanowiska do Wód Polskich. 

Takie działania na posiedzeniu zarządu w najbliższym czasie podejmiemy, a mianowicie poprosimy Radę Powiatu - by miało to wyższą rangę - o zaakceptowanie pisma do Wód Polskich, żeby zbiornik w końcu powstał - zadeklarował starosta Stanisław Szczotka. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy